ثبت‌نام آزمون دکتری سال ۹۶ از ۱۶ تا ۲۱ آذر ماه سال جاری است و تغییراتی در جدول رشته‌‌های آزمون به صورت افزایش برخی رشته‌های جدید انجام شده است.

ثبت نام آزمون دکتری سال 96 از آذر ماه آغاز می شود

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، زمان ثبت‌نام آزمون دکتری سال ۹۶ از تاریخ ۱۶ تا ۲۱ آذرماه سال ۹۵ است و این آزمون در تاریخ ۶ اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود.

بر اساس قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته مطابق شیوه‌های «آموزشی ـ پژوهشی» و «پژوهش محور» انجام می‌شود.

 

در شیوه دکتری آموزشی ـ پژوهشی پذیرش بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد: آزمون متمرکز (۵۰ درصد)، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (۲۰ درصد) و مصاحبه علمی و سنجش عملی (۳۰ درصد).

در شیوه دکتری پژوهش محور پذیرش بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد: آزمون متمرکز (۳۰ درصد)، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (۲۰ درصد)، مصاحبه علمی و بخش عملی (۳۰ درصد) و تهیه طرحواره (۲۰ درصد).

اجرای مرحله اول (آزمون متمرکز) توسط سازمان سنجش آموزش کشور و امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و مصاحبه علمی توسط دانشگاه‌ها انجام خواهد شد.

در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) سال ۱۳۹۶ برخی اصلاحات در جدول رشته‌ های آزمون صورت گرفته و رشته‌هایی اضافه شده که بدین شرح است: ردیف     عنوان و کدرشته امتحانی     رشته‌های مرتبط اضافه شده
۱     سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی کد(۲۱۰۸)     زمین‌شناسی
۲     علوم اجتماعی کد (۲۱۲۵)     جامعه‌شناسی ورزشی
۳     الهیات- کلام کد (۲۱۳۳)     فلسفه اخلاق
۴     روانشناسی کد (۲۱۵۰)     مشاوره (تمام گرایشها)
۵     زبان‌شناسی کد (۲۸۰۸)     واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی

عنوان و کد رشته‌های امتحانی اضافه‌شده:

رشته‌های امتحانی زیر با مواد آزمون مربوطه، علاوه بر سایر رشته‌های امتحانی به مجموعه رشته‌های گروه فنی و مهندسی اضافه شده است.

مهندسی هسته‌ای- پرتو پزشکی کد (۲۳۶۷)

عناوین دروس امتحانی: مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (حفاظت در برابر اشعه) و کارشناسی‌ارشد شامل (رادیوایزوتوپ‌ها و کاربرد آنها – آشکارسازی و دوزیمتری- دستگاه‌های پرتو پزشکی)، استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی.

مهندسی هسته‌ای ـ گداخت کد (۲۳۶۹).

عناوین دروس امتحانی: مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (حفاظت در برابر اشعه) و کارشناسی‌ارشد شامل (ریاضیات مهندسی – گداخت)، استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی.

در رشته امتحانی مدرسی معارف اسلامی کد (۲۱۸۰)، شرایط پذیرش، به این صورت اصلاح‌شده است:

مطابق مصوبه ۵۵۶ شورای گسترش، لازم است متقاضیان تحصیل در این رشته دارای شرایط اختصاصی ذکر شده باشند:

الف) دارا بودن یکی از مدارک: دانشنامه کارشناسی ارشد رشته مدرسی معارف اسلامی.

مدرک سطح سه حوزه علمیه.

گواهی خبرگان بدون مدرک (مرتبه مربی) مورد تأیید مراجع ذیصلاح.

مربیان رسمی گروه معارف اسلامی (اعضای هیئت علمی گروه معارف اسلامی در مرتبه مربی) با تأیید معاونت امور دفاتر، اساتید و مبلغان.

حوزویان دارای گواهی اتمام کفایتین همراه با مدرک کارشناسی ارشد مورد تأیید وزارت علوم همخوان با گرایش‌های پنج‌گانه دروس معارف اسلامی به تشخیص گروه آموزشی مربوطه.

ب) دارا بودن شرط سنی (حداکثر سن ۴۰ سال). شرط سنی ۴۰ سال در زمان ثبت‌نام ملاک عمل است (متولدین۱۶ آذر ۱۳۵۵ به بعد).

داوطلبانی که به عضویت هیئت علمی گروه معارف با تأیید معاونت آموزشی و پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی درآمده‌اند، از شرایط بند «ب» معاف هستند.

اساتید حق‌التدریس گروه‌های معارف اسلامی به شرط داشتن مجوز تدریس از معاونت امور اساتید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ( مشروط بر اینکه در ۲ ترم گذشته تدریس داشته باشد) از داشتن این شرط مستثنی هستند.

داوطلبانی که در این رشته مجاز به انتخاب رشته‌ شوند لازم است نسبت به تکمیل فرم مشخصات فردی در سایت: www.Asatid.org و ارسال مدارک درخواستی به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اقدام کنند و عدم ثبت‌نام در این سامانه به منزله انصراف از تحصیل در این رشته تلقی می‌شود.