تغییر حداقل 50 درصدی در سرفصل های کارشناسی ارشد رشته فلسفه دین

سرپرستابوالفضل فراهانی سابق دانشگاه پیام نور

تغییر حداقل 50 درصدی در سرفصل های کارشناسی ارشد فلسفه دین

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، محمد محمدرضایی با اشاره به برگزاری 25 جلسه این کارگروه در طی سال جاری، گفت: در این جلسات علاوه بر مباحث مختلف جاری درباره رشته و شیوه ارائه آن در دانشگاه ها و مراکز علمی، به عنوان اولویت اصلی به تنظیم برنامه درسی فلسفه دین در کارشناسی ارشد پرداختیم و آن را به تصویب شورای کارگروه رساندیم.
وی با اشاره به کار جمعی انجام شده، از مشارکت نزدیک به 40 استاد در تدوین این برنامه درسی خبر داد و اظهار داشت: در برخی موارد در یک زمینه درسی از سه استاد متخصص سرفصل های جداگانه دریافت کردیم و سپس صورت جمع بندی بندی شده آن پیشنهادات را به همراه سوابق آن بحث در قالب گزارشی در شورای کارگروه مطرح کرده و به بحث های طولانی و جزئی گذاشتیم.
رئیس کارگروه فلسفه دین و کلام جدید شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با بیان این که در جلسات کارگروه بحث های متعدد و مفصلی راجع به تمامی واژه ها و عناوین و بار معنایی آنها انجام شده است، افزود: به نظر می رسد که برنامه و سرفصل خوبی برای کارشناسی ارشد فلسفه دین فراهم شده باشد که امیدواریم مورد پسند اساتید نیز قرار گیرد.
وی با اشاره به محورهای اسلامی سازی، بومی سازی، به روزرسانی و کارآمدسازی به عنوان اصول حاکم بر فعالیت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی، گفت: تقریباً تمامی سرفصل های کارشناسی ارشد را بر اساس این اصول بازبینی و اصلاح کرده ایم و سرفصل ها از 100 درصد تا 50 درصد همگی اصلاح شده اند.

** اهتمام به به پررنگ سازی تفکر اسلامی در برنامه جدید رشته فلسفه دین
رضایی با بیان این که به طور مشخص سعی شده که محور اسلامی سازی به شکلی پررنگ در همه سرفصل ها لحاظ شود، افزود: تلاش شده است که در برنامه و سرفصل های به روز شده، جدیدترین نظریه های مطرح در حوزه فلسفه دین از منظر تفکر اسلامی مورد نقد و بررسی قرار گیرد.
وی از برنامه ریزی برای برگزاری همایشی با مشارکت دانشگاه ها و مراکز ارائه کننده رشته فلسفه دین خبر داد و گفت: در ادامه کار برنامه را برای اساتید این رشته در دانشگاه ها و مراکز مختلف ارسال خواهیم کرد تا در همایشی که در اوایل سال آینده و با حضور آنان برگزار خواهد شد، از نظرات شان بهره مند شویم.
رئیس کارگروه فلسفه دین و کلام جدید شورای تحول و ارتقای علوم انسانی افزود: امیدواریم که پس از جمع بندی تمامی مباحث و با تصویب برنامه در شورای تحول و ابلاغ از سوی وزارت علوم، بتوانیم سال آینده تحصیلی را با سرفصل های جدید آغاز کنیم.
به گزارش روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، رضایی همچنین از برنامه کارگروه فلسفه دین برای تألیف دو کتاب در هر عنوان درسی توسط متخصصین خبر داد و گفت: فرآیند رایزنی و عقد قرارداد برای تألیف کتاب ها، پس از تصویب نهایی برنامه آغاز خواهد شد.
وی همچنین از ارائه پیشنهاداتی به کارگروه متبوعش برای تأسیس رشته فلسفه دین اسلامی، تدوین و تنظیم برنامه جدید رشته کلام جدید و نیز اصلاح و تغییر سرفصل های مقطع دکتری فلسفه دین خبر داد و گفت: این موارد پس از بحث و بررسی های لازم و در صورت موافقت شورای تحول در دستور کار سال آینده کارگروه قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما