تعیین تکلیف مراکز علمی کاربردی تا پایان امسال

تعیین تکلیف مراکز علمی کاربردی تا پایان امسال

تعیین تکلیف مراکز علمی کاربردی تا پایان امسال

به گزارش روز شنبه ایرنا، محمدحسین امید در چهل و دومین گردهمایی روسای واحدهای استانی این دانشگاه ضمن تبریک دهه مبارک فجر انقلاب و گرامیداشت یاد امام خمینی (ره) و شهدای گرانقدر انقلاب، گفت: آرزو می کنیم خداوند این توفیق را به ما دهد تا امانتی را که شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و امام شهدا به ما دادند به درستی حفظ کنیم و اهداف عالی امام (ره) و مقام معظم رهبری بتوانیم دنبال کنیم.
وی همچنین با تسلیت شهادت 16 تن از آتش نشانان فداکار و تعدادی از هموطنان در حادثه پلاسکو، با اشاره به اینکه هفت نفر از این شهدا از دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی بوده اند، افزود: انشاالله بتوانیم در بحث آموزش های مهارتی در حوزه های مربوط به مدیریت بحران جدی تر وارد شویم و با ارتقا نحوه آموزش ها، عملکردها در این زمینه را بهبود ببخشیم.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی به جزئیات دومین جلسه شورای مرکزی دانشگاه اشاره کرد و گفت: این جلسه با حضور وزیر علوم برگزار شد که آیین نامه تاسیس مراکز علمی کاربردی در خارج از کشور به تصویب رسید.
امید تاکید کرد: براساس این آیین نامه امکان ایجاد مراکز علمی کاربردی در کشورهای همجوار فراهم می شود.
وی افزود: در این جلسه، آیین نامه نظارت و ارزیابی دانشگاه نیز به تصویب رسید، بنابراین، از این پس در چارچوب این آیین نامه مسائل نظارتی دانشگاه شکل قانونی پیدا می کند و به زودی به واحدهای استانی ابلاغ می شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره تصویب آیین نامه برنامه ریزی درسی در جلسه شورای مرکزی دانشگاه گفت: در این جلسه درمورد مراکز وابسته به دانشگاه و مراکزی که به دانشگاه وابسته نیستند نیز تصمیم گیری شد که بر این اساس از شورای مرکزی اجازه گرفته شد تا مراکز وابسته دانشگاه در چارچوب مصالح دانشگاه و براساس شرایط موجود به موسسات دولتی متقاضی، بخش خصوصی و یا سایر مراکز واگذار شوند.
امید اظهار داشت: درمورد مراکزی که وابسته نیستند و از صلاحیت لازم برخوردار نبوده یا دانشجوی کافی ندارند نیز تصمیماتی اتخاذ شد تا کد رشته محل هایی که کمتر از 10 دانشجو دارند، حذف شوند و یا اگر مراکز به گونه ای بودند که استانداردهای لازم را نداشتند، پذیرش دانشجو در آن مراکز متوقف شود یا با مراکز دیگر تجمیع و ساماندهی شوند.
وی با تاکید بر اینکه تمام آیین نامه های شورای مرکزی در راستای ارتقای کیفیت دانشگاه است، تاکید کرد: به رغم مصوبه شورای گسترش و الزامات قانونی در ارتباط با مسائل کیفی و تعیین تکلیف مراکز، اغلب مراکز علمی و کاربردی فاقد اساسنامه مشخص، چارچوب های قانونی و شناسنامه مالی و مالیاتی هستند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر لزوم ساماندهی مراکز این دانشگاه خاطر نشان کرد: با اختیاراتی که از شورای مرکزی دریافت کرده ایم و با اخذ مجوزهای لازم از هیات امنا، کار ساماندهی مراکز را آغاز خواهیم کرد.
امید با اشاره به پذیرش دانشجو در بهمن ماه سال جاری در دانشگاه جامع علمی کاربردی، اظهار داشت: در گام اول حرکت به سوی ماموریت گرایی در بهمن امسال، از بین 12 هزار کد رشته محلی که متقاضی دوره بودند تنها برای حدود 4500 کدرشته محل با چارچوب های جدید دانشگاه که شایستگی پذیرش دانشجو را داشته اند، از سوی دانشگاه مجوز صادر شده است.
وی با بیان اینکه تا پیش از مهر 96 وضعیت مراکز تعیین تکلیف خواهند شد، تاکید کرد: مراکز باید اساسنامه خود را ارائه و تکلیف قانونی خود را مشخص کنند و دارای شناسنامه شوند؛ چراکه از این تاریخ به بعد مجوز ادامه فعالیت به مراکز خارج از این چارچوب قانونی اعطا نخواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: تا پایان امسال باید مراکزی که مدت طولانی فعال نبوده و دانشجو نداشته اند، از لیست مراکز خارج شوند.
امید تصریح کرد: پیشتر به تعدادی از موسسات آموزش آزاد که صلاحیت برگزاری دوره های مقطع دار را نداشتند، دوره های کاردانی و کارشناسی داده شده که این اقدام اکنون برای دانشگاه مشکلاتی را ایجاد کرده است.
وی تاکید کرد: دانشگاه جامع به هیچ عنوان به غیر از مراکز علمی کاربردی، تولی گری هیچ جایی را نمی پذیرد. بنابراین، این موسسات چنانچه مایل به پذیرش دانشجو ذیل دانشگاه جامع علمی کاربردی هستند، باید تا قبل از پذیرش سال آینده نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خود اقدام کنند و تحت عنوان مرکز علمی کاربردی مجوز بگیرند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، وی اضافه کرد: موسسات آموزش آزاد مجوز برگزاری دوره های کوتاه مدت را دارند و تک پودمان نیز می توانند برگزار کنند اما امکان برگزاری دوره های کاردانی و کارشناسی را ندارند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی درباره وضعیت ساماندهی امور مدرسان دانشگاه نیز با بیان اینکه جذب مدرسان در حال انجام است، افزود: در مرحله جدید جذب مدرسان در یک هفته اخیر 10 هزار و 461 نفر ثبت نام کرده اند.
امید درباره برنامه های دانشگاه جامع برای تقویت واحدهای فناور فعال در کنار مراکز علمی کاربردی، گفت: با بانک ها مذاکراتی داشتیم که به مراکز مهارتی و دارای توانمندی ایجاد واحد فناور تا سقف 50 میلیون تومان وام بدون بهره یا با بهره بسیار کم با تایید واحدهای استانی و معاونت پژوهشی دانشگاه پرداخت و این تسهیلات تنها برای امور کارآفرینی و پژوهشی استفاده شود.
فراهنگ**9187**1027**

مطالب مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *