ثبت‌نام در آزمون تصدی منصب قضا از امروز (یکشنبه ۲۰ تیر ۹۵) به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش امکان پذیر است.
به گزارش خبرگزاری  کنکوری ارشد دکترا به نقل از تسنیم، سازمان سنجش با صدور اطلاعیه‌‌ای شرایط ثبت‌نام در آزمون تصدی منصب قضا را اعلام کرد.

براین اساس، داوطلبان متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون استخدامی تصدی منصب قضا در سال ۱۳۹۵ برای ثبت‌نام باید به صورت اینترنتی از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش‌ آموزش کشور اقدام کنند.

ثبت‌نام در این آزمون از امروز (یکشنبه ۲۰ تیر ۹۵) آغاز و تا روز چهارشنبه ۳۰ تیر ۹۵ ادامه دارد.متقاضیان باید طی مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی آزمون وفراهم کردن مدارک و اطلاعات مورد نیاز، نسبت به ثبت‌نام در آزمون اقدام کنند.

** شرایط عمومی:

تابعیت اصلی ایران. اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام، ایمان و عدالت. التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت مطلقه فقیه و عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب، سازمان‌ها و گروه‌های غیرقانونی یا هواداری از آن‌ها، مگر در صورت احراز توبه. طهارت مولد. داشتن سلامت جسمی و روانی و توانایی برای انجام کار قضایی به موجب شیوه‌نامه‌ای که به تصویب رئیس قوه‌قضائیه می‌رسد. داشتن کارت پایان خدمت وظیفه، معافیت تحصیلی یا معافیت از خدمت با لحاظ مقررات ماده واحده قانون گذرانیدن مدت خدمت نظام وظیفه فارغ‌التحصیلان دانشکده علوم قضایی در محاکم قضایی کشور. نداشتن سابقه محکومیت کیفری مؤثر.حسن شهرت، اخلاق و امانتداری. عدم اعتیاد به دخانیات، مواد مخدر و روان‌گردان. داشتن حداقل ۲۲ و حداکثر ۴۰ سال تمام در روز ثبت‌نام.

** شرایط اختصاصی:

دارا بودن یکی از مدارک تحصیلی زیر از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

کارشناسی حقوق در یکی از گرایش‌ها؛ کارشناسی الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی؛ کارشناسی فقه و حقوق؛ کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در یکی از گرایش‌ها؛کارشناسی ارشد پیوسته الهیات، معارف اسلامی و ارشاد با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی.

** مدارک مورد نیاز:

تکمیل تقاضانامه و پرداخت هزینه ثبت­‌نام به مبلغ صدهزارتومان بصورت الکترونیکی از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور.

فایل عکس اسکن شده: داوطلب باید یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر اسکن کرده و فایل آن را برای ثبت‌نام اینترنتی آماده کند.

عکس ۳٫۴ که در سال جاری گرفته شده باشد (عکس تمام رخ). عکس اسکن شده فقط باید با فرمت JPG باشد. اندازه عکس اسکن شده باید حداکثر ۳۰۰٫۴۰۰پیکسل و حداقل ۲۰۰٫۳۰۰ باشد. تصویر داوطلب باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لکه باشد.
حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر باشد. حاشیه‌های زاید عکس اسکن شده باید حذف شده باشد. حتی الامکان عکس، رنگی و دارای زمینه سفید باشد.

عکس خواهران باید با حجاب و صورت کامل آنان مشخص باشد.

درصورت ارسال عکس غیر معتبر، ثبت نام داوطلب باطل شده و حق شرکت در آزمون از او سلب می‌شود.

** تذکر:باتوجه به مشکلات بوجود آمده در آزمون‌های قبلی، درخصوص اشتباه در ارسال عکس داوطلبان، که این موضوع اکثراً برای داوطلبانی که در کافی نت ثبت‌نام می‌کنند رخ داده است، تاکید می‌شود چنانچه ثبت نام خود را توسط کافی نت‌ها انجام می‌دهید، علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت‌نامی، حتماً نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت نمایید تا اشتباهاً عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما ارسال نشود. بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباه از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.

** زمان ثبت نام و برگزاری آزمون:

تمام داوطلبان متقاضی ثبت نام در آزمون تصدی منصب قضا در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در این اطلاعیه نسبت به تهیه مدارک خواسته شده بر اساس اطلاعیه اقدام و از تاریخ ۲۰ تیر لغایت ۳۰ تیر ۹۵ با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام کنند و در پایان ثبت نام به هر یک از داوطلبان کد رهگیری ارائه خواهد شد که داوطلبان لازم است تا پایان تمام مراحل آزمون این کد را نزد خود نگهداری کنند. ضمناً یادآور می‌شود ثبت‌نام منحصراً به صورت الکترونیکی بوده و داوطلبان لازم است از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی مذکور نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام کنند و ثبت نام به غیر از روش فوق غیر قابل قبول است و این دسته از داوطلبان مجاز به شرکت در آزمون نیستند.

آزمون به صورت دو مرحله‌­ای (تستی و تشریحی) است. تاریخ برگزاری آزمون تستی روز جمعه مورخ ۹ مهر ۹۵ و تاریخ برگزاری آزمون تشریحی روز جمعه ۲۸ آبان ۹۵ است.

داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون باید از روز چهارشنبه ۷ مهر ۹۵ با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون تستی اقدام کنند.

ساعت و محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون داوطلبان درج خواهد شد.

** مواد و ضرایب امتحانی آزمون تستی:

۱٫ استعداد شغلی (ضریب ۲)
۲٫ حقوق مدنی (ضریب۳)
۳٫ حقوق تجارت (ضریب ۲)
۴٫ آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی (ضریب ۲)
۵٫ آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری (ضریب ۳)
۶٫ حقوق جزای عمومی (ضریب۳)
۷٫ حقوق جزای اختصاصی (ضریب ۲)

** نحوه پذیرش در حوزه­‌های قضایی:

داوطلبان در مرحله ثبت­‌نام باید سه استان را به ترتیب اولویت برای خدمت انتخاب کنند. علاوه بر این سه اولویت داوطلبان در صورت تمایل می­‌توانند یک اولویت به انتخاب قوه قضاییه واگذار کنند. محل خدمت داوطلبان صرفاً بر اساس ظرفیت استان­‌ها و اولویت­‌های پیشنهادی تعیین خواهد شد.

داوطلبانی که موفق به قبولی در مصاحبه علمی و آزمون شخصیت می‌­شوند، به امور گزینش معرفی و در صورت قبولی در تمامی مراحل گزینش، کارآموزی و اختبار پایان دوره به خدمت گرفته خواهند شد. بنابراین تا پایان مراحل یادشده، قوه قضاییه هیچ­گونه مسئولیتی در خصوص استخدام داوطلبان بر عهده نمی‌­گیرد.

آزمون مزبور مخصوص داوطلبان با مدرک تحصیلی دانشگاهی است و شرایط و ضوابط آزمون حوزویان متعاقباً اعلام خواهد شد.

داوطلبان حوزوی اخبار و اطلاعات آزمون را از تارنمای معاونت منابع انسانی قوه قضاییه به نشانی www.qazahrm.ir پیگیری کنند.

ملاک احراز شرایط عمومی و اختصاصی، زمان ثبت‌نام خواهد بود. مسئولیت صحت و سقم اطلاعات ثبت شده در تقاضانامه به عهده داوطلب است. بنابراین افرادی که شرایط لازم برای شرکت در آزمون را ندارند، باید از ثبت نام در آزمون خودداری کنند، در غیر این صورت در مراحل بعدی حذف خواهند شد.

فرایند جذب عمومی سال ۱۳۹۵ طی دو مرحله تستی و تشریحی خواهد بود و آزمون تشریحی از بین پذیرفته شدگان آزمون تستی به عمل خواهد آمد. پذیرفته­‌شدگان مرحله اخیر به مصاحبه علمی معرفی خواهند شد.

مدت کارآموزی داوطلبان دانشگاهی حداقل یک سال خواهد بود.

رعایت حجاب کامل اسلامی برای بانوان در تمامی مراحل آزمون واستخدام الزامی است.

داوطلبانی که مایل به خدمت در شوراهای حل اختلاف نیز هستند، باید در محل مشخص شده علامت­گذاری نمایند.

دارندگان شرایط جذب اختصاصی می­توانند از شهریورماه سال جاری، به تارنمای معاونت منابع انسانی قوه قضاییه به نشانی www.qazahrm.ir مراجعه و در سامانه جذب اختصاصی ثبت­‌نام کنند.