همایش بین المللی روانشناسی فرهنگی در دانشگاه علم و فرهنگ

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی  کنکوری ارشد دکترا به نقل از ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علم و فرهنگ، محمد حسین ایمانی خوشخو اظهار کرد:همایش بین المللی روانشناسی فرهنگی با هدف شناسایی و بررسی کمی و کیفی تاثیر فرهنگ بر مولفه های روانشناختی انسان معاصر از سوی معاونت دانشجویی، فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ برگزار و فراخوان و جزییات همایش در آینده نزدیک برای اطلاع پژوهشگران و علاقه مندان اعلام می شود.
وی با تاکید بر اهمیت روانشناسی فرهنگی در دنیای معاصر گفت: علیرغم اینکه موضوع روانشناسی فرهنگی سابقه و پیشینه طولانی ندارد، پژوهش های متعدد و متنوعی در دیگر کشورها انجام شده است، اما در کشور ما هنوز روانشناسی فرهنگی مورد توجه لازم قرار نگرفته و پژوهشی درباره آن انجام نشده است.
ایمانی خوشخو اضافه کرد: جای خالی نگاه علمی و پژوهشی به این موضوع با توجه به شرایط زندگی و فشارهای روانی انسان معاصر در عصر اطلاعات و ارتباطات احساس می شود و بر این اساس دانشگاه علم و فرهنگ تلاش می کند با مشارکت و همراهی پژوهشگران، استادان، مراکز علمی، فرهنگی و نهادهای مسئول، با برگزاری نخستین همایش روانشناسی فرهنگی، توجه جامعه علمی و دانشگاهی و همچنین مردم را به آن معطوف کند.
رییس دانشگاه علم و فرهنگ، پرداختن به روانشناسی فرهنگی با توجه به مشخصه های یک فرهنگ را ضروری خواند و افزود: تنوع و تفاوت های فرهنگی ضرورت و اهمیت بررسی تاثیر هر فرهنگ بر مولفه های روانشناختی را یادآور می شود و چنانکه تنوع فرهنگی وجود دارد، تنوع روانشناسی فرهنگی نیز مفهوم پیدا می کند. بنابراین بررسی و شناسایی تاثیر فرهنگ ایرانی-اسلامی بر ابعاد روانشناختی انسان معاصر نیز می تواند در این همایش مورد توجه جدی قرار گیرد.
ایمانی خوشخو در ادامه گفت: این همایش می تواند نقطه آغازی برای ارتباط میان پژوهشگران، استادان، دانشجویان، سیاستگزاران و مسوولان باشد و با پرداختن به محورهایی مانند خانواده- آسیب های اجتماعی، جامعه، اخلاق و قانون- دین و معنویت و … با نگاه روانشناسی فرهنگی، زمینه ها و پایه های پژوهشی را نیز برای نهادهایی مانند مرکز الگوی- اسلامی ایرانی پیشرفت، شورای تحول علوم انسانی و … فراهم کند.

 

Source: irna.ir

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما