وعده روحانی برای تدریس زبان های اقوام ایرانی در دانشگاه ها محقق شد

به گزارش روز شنبه خبرنگار حوزه دانشگاه کنکوری ارشد دکترا به نقل از ایرنا، اصل 15 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به اهمیت آموزش و جایگاه زبان مادری و نبودن منع قانونی آن پرداخته، چنانکه صریحا اعلام داشته است که زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است ؛ اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏ های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.
حجت الاسلام والمسلیمن دکتر حسن روحانی در تبلیغات ریاست جمهوری خرداد ماه 1392 تاکید کرد: از نظر من اصول 15، 19، 12، و 3 قانون اساسی با اصل اول، اصل آخر، وسط برابر است و همه مردم ایران باید احساس کنند که حقوق شهروندی واحد خواهند داشت.
رییس جمهوری وعده داد که شهروندان ایران زمین با هر زبانی و قومیتی که دارند بتوانند بر اساس اصل قانون اساسی در دانشگاه ها به زبان مادری خودشان ادامه تحصیل دهند.
بر این اساس حجت الاسلام و المسلمین روحانی چهارم مردادماه سال گذشته در سفر کاروان تدبیر و امید به استان کردستان نیز از آغاز تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه های این استان خبر داد.
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور در همین زمینه در گفت و گو با ایرنا از امکان انتخاب رشته داوطلبان برای ثبت نام در رشته های تحصیلی زبان و ادبیات ترکی و زبان و ادبیات کردی در مقطع کارشناسی خبر داد.
وی گفت: امسال در دفترچه آزمون سراسری 95 داوطلبان می توانند در رشته های تحصیلی زبان و ادبیات ترکی و زبان و ادبیات کردی در مقطع کارشناسی و نوع گزینش سراسری ثبت نام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش افزود: این رشته ها با ردیف های 31 و 34 در گروه آزمایشی علوم انسانی دفترچه آزمون سراسری امسال وجود دارند.
همچنین میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در همین زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: باید از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکر و قدردانی کرد.
وی اظهار داشت: مردم پس از 38 سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد اجرای اصل 15 قانون اساسی شده اند؛ گامی که بسیار ارزشمند بود.
نماینده مردم استان اردبیل در مجلس دهم افزود: اجرای تدریس زبان های محلی در دانشگاه ها از جمله وعده های دولت تدبیر و امید بود که محقق شد.
میرزاده خاطرنشان کرد: همچنین امسال رهبر معظم انقلاب در دیدار با معلم های سراسر کشور به مناسبت شهادت استاد مطهری فرمود که زبان علم فقط مختص به انگلیسی نباید باشد و بایستی از سیار زبان ها هم بهره مند شویم.
وی یادآور شد: اکنون علاوه بر شهروندان آذری و کردی زبان در کشور افرادی زیاد دیگری نیز هستند که در کشورهای دیگر با این زبان گفت و گو می کنند و تصویب این رشته در دانشگاه ها می تواند سبب افزایش جذب دانشجویان خارجی نیز بشود.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به این مورد تاکید داشته و در دولت یازدهم این امر محقق شد هر چند که به نظر می رسد هنوز گام نخست بوده و کافی نیست.
وی گفت: باید قبل از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اقدامات جدی تری در وزارت آموزش و پرورش در این راستا صورت گیرد.
نماینده مردم شهرستان های گرمی و مغان در مجلس دهم افزود: همچنین باید دانشگاه هایی که در رشته های تحصیلی ترکی آذری و کردی دانشجو می پذیرند؛ بیشتر در استان هایی باشند که زبان مادری آنان است.
وی خاطرنشان کرد: نباید جذب دانشجویان این رشته ها در تهران و سایر کلانشهرهای غیر مرتبط باشد چرا که افراد برای دروس علمی، کارورزی و پایان نامه نباید با مشکل مواجه شوند.

 

Source: irna.ir

مطالب مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *