تحصیل در مجارستان، کشوری در قلب اروپا

تحصیل در مجارستان، کشوری در قلب اروپا

اگر به فکر تحصیل در کشورهای اروپایی هستید و به دنبال دانشگاه‌­های معتبر و بین المللی می­‌گردید، احتمالا تحصیل در مجارستان یکی از گزینه­‌هایی است که به آن فکرکرده‌اید. در این مقاله با استناد به رتبه­‌بندی­‌های استاندارد جهانی، به سراغ تعدادی از دانشگاه­‌های این کشور رفته‌­ایم.

مجارستان به واسطه­ موقعیت جغرافیایی خود، جذابیت­‌های فرهنگی مناطق مختلف را در خود گنجانده است. اما علاوه بر این امر، هویت فرهنگی و متمایز خاص خود را هم دارد. این کشور با وجود کوچکی، هر سال میزبان تعداد زیادی گردشگر از سراسر جهان است که به دیدن معماری و فرهنگ خاص بوداپست می‌آیند. با وجود جاذبه­‌های طبیعی و بشر ساخته­ و کم بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل در مجارستان به نظر می‌رسد موقعیت این کشور به عنوان یک مقصد تحصیلی در جهان، روز به روز رو به بهبود است. در این مقاله با شرایط و چگونگی تحصیل در دانشگاه­‌های مجارستان آشنا می‌شویم.

دانشگاه‌­های مجارستان

شاید مجارستان به اندازه­ سایر کشورهای اروپایی، نظیر انگلیس، آلمان و فرانسه، مقصد تحصیلی مطرحی نباشد. اما این کشور در تلاش برای ایجاد سطح آموزشی مطلوب و قابل اعتماد است. دانشگاه‌­های مجارستان از پذیرش دانشجویان خارجی به شدت استقبال می­‌کنند. چرا که این امر سبب تبادل اطلاعاتی و فرهنگی بین دانشجویان ارتقا سطح تحصیلی می­‌شود. همین امر سبب محبوبیت تحصیل در مجارستان شده است. همچنین تعداد دوره­‌ها و کلاس­‌هایی که به زبان مجاری ارائه نمی­‌شوند، در مراکز آموزشی این کشور رو به رشد است. عمده­ این دوره‌ها به زبان انگلیسی هستند که مزیت قابل توجهی برای دانشجویان بین المللی محسوب می­‌شود.
دانشگاه­‌های این کشور سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می‌دهند. دوره­ آموزشی مقطع کارشناسی طی ۳ الی ۴ سال، مقطع کارشناسی ارشد طی ۱ الی ۲ سال و دکترا طی ۳ سال تحصیلی ارائه می­‌شود. در مورد برخی از رشته‌ها هم دانشجویان می­‌توانند دوره­‌های مجزای ۵ الی ۶ ساله را برای تحصیل در مجارستان انتخاب کرده و در نهایت مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد دریافت کنند.

تحصیل در مجارستان

در ادامه به معرفی ۵ دانشگاه مجارستان که برترین رتبه را در میان دانشگاه­‌ها اخذ کرده‌اند، می­‌پردازیم.

 University of Szeged

این دانشگاه که برترین رتیه را در میان دانشگاه­‌های مجارستان اخذ کرده است، در حال حاضر بین ۵۰۱/۵۵۰ دانشگاه برتر در فهرست QS World University Ranking قرار دارد و رتبه­ پانزدهم در فهرست آسیای مرکزی را هم به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در برنامه­ تبادل دانشجویی Erasmus مشارکت داشته و هر سال مشتاق پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته­‌های مختلف است. عمده­ کلاس‌­ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه شده و دوره‌­های آشنایی بیشتر با زبان انگلیسی در مقطع کارشناسیهم برای دانشجویان تدارک دیده شده است. مباحث ارائه شده در این دانشگاههم، آن را درفهرست  دانشگاه‌های برتر جهان بر اساس رشته‌­ها قرار داده است که از جمله­ آن­‌ها می‌­توان به رشته داروسازی و زبانشناسی اشاره کرد.

 Eötvös Loránd University

این دانشگاه رتبه­ ۶۰۱/۶۵۰  را به خود اختصاص داده است. دانشگاه Eötvös Loránd University  که در پایتخت مجارستان، بوداپست واقع شده ­است، یکی از بزرگ‌ترین، معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌­های این کشور است که در سال ۱۶۳۵ تاسیس شده ­است. از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، می­‌توان به چهار برنده­ جایزه­ نوبل و تعداد زیادی دانشمند مطرح در جهان اشاره کرد. هر ساله حدود ۲۸ هزار دانشجو از ۸ پردیس مختلف در این دانشگاه فارغ‌التحصیل می­‌شوند، که تعداد ۲۰۰۰ نفر از آن­‌ها دانشجویان خارجی هستند.

University of Debrecen

این دانشگاه که رتبه ۶۵۱/۷۰۰ در رتبه­‌بندی جهانی و رتبه ۲۹ در مناطق EECA  را به خود اختصاص داده است، در دومین شهر بزرگ مجارستان واقع شده است. این دانشگاه هم از حضور دانشجویان خارجی استقبال ویژه به عمل آورده و برای آنان مجموعه­‌ای از کلاس­‌ها و دوره­‌ها را به زبان انگلیسی ارائه داده است. ۶ رشته­ موجود در این دانشگاه، در میان برترین رشته­‌ها در رتبه‌بندی جهانی قرار دارند که از جمله آن­‌ها می­‌توان به کشاورزی، جنگلداری و زبان­‌های مدرن اشاره کرد.

تحصیل در مجارستان

Corvinus University of Budapest

این دانشگاه رتبه +۷۰۱ در جهان و رتبه ۴۱ در مناطق EECA را به خود اختصاص داده و از دانشگاه­‌های مطرح موجود در بوداپست محسوب می­‌شود. در سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۶ حدود ۱۱ هزار دانشجو در این دانشگاه نام‌نویسی کردند، که۱۴۰۰ نفر از آن­‌ها را دانشجویان خارجی تشکیل داده­‌اند.

این دانشجویان طی برنامه­‌های آموزشی دانشگاه با زبان‌­های مختلفی نظیر انگلیسی، فرانسوی و آلمانی را فراگرفته‌اند. رشته­ کشاورزی این دانشگاه را بین ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا و رشته اقتصاد آن بین ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار داده است.

Budapest University of Technology and Economics

این دانشگاه به تازگی به لیست QS World University Rankings  راه یافته است و رتبه +۷۰۱ را به خود اختصاص داده است. همچنین در رتبه ۲۲ فهرست مناطق EECA قرار گفته است. این دانشگاه به خاطر ۶ رشته­ تحصیلی موجود در آن، به فهرست برترین دانشگاه­‌ها بر اساس رشته هم جای گرفته­ است. رشته­ ریاضیات این دانشگاه رتبه ۲۵۰ جهانی دارد و عمده­ دروس این مرکز به زبان­‌های انگلیسی، مجاری، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی تدریس می­‌شوند.

تحصیل در مجارستان

از دیگر دانشگاه­‌های این کشور که پذیرای دانشجویان بین المللی هستند، می‌توان به این دانشگاه‌ها اشاره کرد: University of Pécs , Szent István University, Kaposvár University, University of West Hungary, Széchenyi István University, the University of Pannonia University of Miskolc.

با پیمنت۲۴ همراه باشید تا در قسمت دوم این مقاله با شهرها و هزینه‌های زندگی و تحصیل در مجارستان آشنا شویم.

مطالب مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *