مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت جدیدترین تصمیم درباره دانشجویان شاغل به تحصیل و متقاضیان ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کشور بلاروس را اعلام کرد.

به گزارش کنکوری ارشد دکتری به نقل از خبرنگار مهر، این مرکز در اطلاعیه تکمیلی خود درباره دانشجویان شاغل به تحصیل و متقاضیان ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کشور بلاروس یادآور شده است که تصمیم جدید برای گروهی که از ۱۱ مرداد به بعد تحصیل خود را آغاز کنند اعمال می شود.

مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرده است: «پیرو اطلاعیه قبلی مبنی بر عدم تضمین ارزشیابی مدارک کشور بلاروس از اول آگوست ۲۰۱۶ (۱۱ مرداد ۹۵)، به اطلاع می رساند عدم تضمین ارزشیابی شامل افرادی می شود که برای اولین بار بعد از تاریخ اعلام شده دوره پاتفک را در آن کشور شروع می کنند.»

این مرکز در ادامه یادآور شده است: «لذا مدارک افرادی که قبل از تاریخ (۱۱ مرداد ۹۵) دوره پاتفک را در آن کشور گذرانده و وارد دانشگاه شده اند و یا یک سال بعد از آن تاریخ با تکرار دوره پاتفک وارد دانشگاه شدند طبق ضوابط قابل ارزشیابی خواهد بود.»

بر اساس فهرست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت درباره کشور روسیه سفید (بلاروس)، اعتبار دانشگاههای «آکادمی پزشکی مینسک Minsk State Medical Institute و آکادمی تخصصی پزشکی مینسک Belarusian Medical Academy of post Graduate Education (BelMAPO)» به صورت مشروط است.

بر اساس مصوبه شورایعالی ارزشیابی وزارت بهداشت؛ آکادمی تخصصی پزشکی مینسک در کشور بلاروس از سپتامبر ۲۰۱۵ غیر معتبر اعلام شد و بدیهی است در خصوص افرادی که قبل از تاریخ مذکور شروع به تحصیل می کنند رعایت شرط تطابق ۸۰ درصد طول دوره و محتوای تحصیلی برنامه آموزشی رسمی آن دانشگاه با داخل کشور جهت ارزشیابی مدارک الزامی است.

همچنین مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت در تاریخ سوم مرداد ۹۵ با توجه به مراجعات مکرر دانشجویان شاغل به تحصیل و متقاضیان ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کشور بلاروس اطلاعیه ای صادر کرده بود.

بر اساس آن وزارت بهداشت در خصوص ارزشیابی مدارک تحصیلی آن دسته از دانشجویان که از ابتدای آگوست ۲۰۱۶ برابر با ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ دوره پیش دانشگاهی (پاتفک) را در کشور بلاروس آغاز کرده یا موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شده اند تعهدی نخواهد داشت.

صرفا مدارک تحصیلی دانشجویانی که قبل از تاریخ مذکور وارد دانشگاه مینسک شده، دوره پاتفک را آغاز کرده و تمام مراحل تحصیلی خود را با موفقیت به اتمام برسانند طبق ضوابط قابل ارزشیابی خواهد بود.