طرح آمایش آموزش عالی چیست؟ / جزییات سند آمایش آموزش عالی

1453103461_2

به گزارش کنکوری به نقل از گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح مصوبات این جلسه اظهار داشت: در ابتدای جلسه رئیس‌جمهور و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تبریک حضور پرشور و نشاط مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری به رهبر معظم انقلاب، این حضور پرشور و شعور را تبریک گفتند.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی در ادامه، با اشاره به فرصت دو هفته‌ای شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارائه نظرات اعضاء در خصوص آئین‌نامه ارتقای اعضای هیأت علمی گفت: پیشنهادهای متعددی در این زمینه به شورا ارائه شده بود و مقرر شد حداکثر طی چند روز آینده با حضور وزرای علوم و بهداشت، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها این پیشنهادها بررسی و در صورت لزوم به آئین‌نامه اضافه شوند.

دکتر مخبر دزفولی با اشاره به تصویب طرح آمایش آموزش عالی در جلسه سه‌شنبه شب شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: بر اساس این طرح؛ ۱۰ منطقه علمی و آموزشی در کشور مشابه مناطق وزارت بهداشت برای وزارت علوم تعریف شد.

وی اضافه کرد: در هر منطقه (به استثنای تهران) بزرگترین واحد دانشگاهی هر استان نقش محوری برای هماهنگی و هم‌افزایی فعالیت های علمی، آموزشی و تحقیقاتی را خواهد داشت.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: بر اساس این مصوبه با توجه به مزیت‌های نسبی هر استان و منطقه در آینده امکانات بیشتر به رشته‌های متناسب با مزیت‌های نسبی آن منطقه جغرافیایی داده خواهد شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همچنین مقرر شد وزارت علوم در مواردی که نیاز باشد؛ برخی موسسات آموزش عالی را با هدف کیفی کردن آموزش و کاهش هزینه‌های سربار و چالاکی آنها در تربیت نیروی انسانی، تجمیع و ادغام (متناسب با نیازهای منطقه) کند.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: براساس بخش دیگر این مصوبه، طرح رتبه‌بندی و اعتبارسنجی موسسات آموزش عالی توسط وزارت علوم تهیه و توسط ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی به تصویب خواهد رسید.

وی افزود: تهیه و اجرای طرح ماموریت‌گرا کردن موسسات آموزش عالی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی نیز توسط وزارت علوم از دیگر بندهای مصوبه آمایش آموزش عالی است.

دکتر مخبر دزفولی گفت: قرار شد در خصوص تدوین نظام جامع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، وزارت علوم با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط طرح مربوطه را تهیه کند و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برساند.

وی افزود: همچنین هماهنگی و نظارت بر برنامه‌های آمایش آموزش عالی در حوزه وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به عهده ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گذاشته شد.

عضو ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: در خصوص تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیازهای شغلی نیز مقرر شد به طور ویژه برنامه‌ریزی لازم از جانب وزارت علوم صورت پذیرد.

دکتر مخبر دزفولی گفت: با ابلاغ مصوبه سیاست‌های آمایش آموزش عالی به وزارت علوم این وزارتخانه در افق چشم انداز ۱۴۰۴ مصوبه مذکور را عملیاتی خواهد کرد و ستاد راهبری نقشه جامع علمی نیز موظف شد گزارش سالانه وزارت‌خانه‌های علوم و بهداشت و حسب مورد دانشگاه آزاد را دریافت کرده و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان گفت: در مواردی که نیاز به بازنگری یا تغییر در موارد این مصوبه وجود داشته باشد با پیشنهاد دستگاه مجری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این موارد قابل بازنگری و اصلاح خواهد بود.

مطالب مرتبط:

یک دیدگاه

  1. ما رو به اسم سرباز پژوهشگر با کلی قول و وعده جذب سازمان بسیج علمی کشور کردن اما تو این چند ماه فقط طی دستمون دادن تا زمین و دستشویی تمیز کنیم و برامون مثل سرباز معمولی و حتی بیشتر از اونها پست های شب تا صبح گذاشتن و دریغ از یک کار علمی
    وقتی اعتراض میکنیم بدتر آزارمون میدن
    حیف علم ما که حروم شد تو این سیستم
    کسی هم نیست پیگیری کنه
    خدا ازشون نگذره که اینجوری پژوهشگر ها رو خار کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما