اقدامات وزارت علوم در مورد سرقت های علمی

اقدامات وزارت علوم در مورد سرقت های علمی

به گزارش   کنکوری در اطلاعیه وزارت علوم که روز شنبه انتشار یافته، آمده است: به دنبال نشر گزارش مربوط به سرقت علمی(انتحال) از سوی مجله نیچر و به منظور رسیدگی به موضوع و برخورد با متخلفان در حوزه کارکردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین برخورد با

 

تخلفات علمی، به منظور جلوگیری از تکرار این جرائم، اقدامات زیر در این وزارتخانه از مدت ها قبل آغاز شده و توجه به این موضوع با جدیت ادامه دارد.

مقرر شد یک کمیته حقیقت یاب به مسئولیت معاونت محترم پژوهش و فناوری تشکیل شود و با پیگیری مجدانه در این زمینه، موضوع را به طور دقیق و مستند و کارشناسانه مورد رسیدگی قرار داده و نتیجه را اعلام کند.

مقرر شد به روسای دانشگاه ها ابلاغ شود کمیته ای را برای رسیدگی به این امور تشکیل داده و ضمن پیگیری موضوع، نتیجه رسما اعلام شود.

راهکارهایی برای جلوگیری از تکرار این نوع تخلف تعریف و از طریق کنترل مقالات علمی و پایان نامه ها و با استفاده از نرم افزار همانند جو، ثبت پایان نامه ها و غیره از هرگونه سواستفاده جلوگیری و ممانعت به عمل آید.

 

همچنین در قالب آئین نامه و دستورالعمل های مختلف، عنایت ویژه به کیفیت امور تحقیقاتی، مکانیسم و ارتقای اعضای هیئت علمی صورت گرفته است.
مرجعیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کارشناسی دقیق «اصالت» مقالات علمی در این امر مورد تاکید است.

آیین نامه و شیوه نامه های برخورد با تخلفات علمی استادان و دانشجویان به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ارسال شده است.

معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت متبوع، لایحه ای را در مورد سرقت ادبی و تقلب علمی تنظیم کرده و پس از طی تشریفات قانونی، مراتب را با قید فوریت به مجلس شورای اسلامی جهت بررسی و تصویب تقدیم کرده است.

 

مطالب مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *