تقویت همکاری‌های دانشگاه شهید چمران با دانشگاه استراسبورگ فرانسه

در دیدار رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با قائم‌مقام واحد تحقیقاتی مطالعات زبان آلمانی دانشگاه استراسبورگ فرانسه و دکتر بیک باغبانی استاد زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه، بر لزوم همکاری‌های مشترک میان دو دانشگاه تأکید شد.

به گزارش ایسنا، دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در این نشست که امروز، چهارم بهمن‌ماه در دفتر ریاست این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه شهید چمران با داشتن ۷۰۰ عضو هیأت‌علمی دارای ظرفیت‌های علمی، آموزشی و پژوهشی بسیاری است که این ظرفیت‌ها می‌تواند زمینه همکاری‌های بیشتر را فراهم کند.

وی همچنین به وضعیت استان اشاره کرد و افزود: خوزستان قطب کشاورزی، صنعت، انرژی و نفت کشور است. وجود صنایع کلان و همچنین رودخانه‌های بزرگ در این استان، در کنار هم‌مرز بودن با کشورهای همسایه در رشد و توسعه منطقه تأثیرگذار بوده است. آثار تاریخی فراوان و وجود اقوام و مذاهب مختلف در استان از دیگر مزیت‌های قابل‌توجه در خوزستان است.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: در حوزه باستان‌شناسی نیز با وجود آثار فراوان تاریخی در استان می‌توان با انجام پروژه‌های مشترک کارهای مؤثری انجام داد.

پروفسور کریستین مایار، قائم‌مقام واحد تحقیقاتی مطالعات زبان آلمانی دانشگاه استراسبورگ فرانسه نیز هدف از حضور خود در این دانشگاه را تقویت همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی میان دو دانشگاه عنوان کرد و گفت: این مسأله می‌تواند به ارتقای جایگاه  هر دو دانشگاه کمک کند.

وی ادامه داد: خوشبختانه رئیس جدید دانشگاه استراسبورگ نسبت به ایجاد ارتباط و توسعه همکاری‌ها با دانشگاه‌های ایران در بخش‌ها و رشته‌های مختلف بسیار علاقه‌مند است.

استاد دانشگاه استراسبورگ فرانسه گفت: دو دانشگاه می‌توانند در رشته‌های اقتصاد، حقوق، زبان، زبان فرانسه، مطالعات فرهنگی شرق و غرب، ادیان، هنر و باستان‌شناسی همکاری‌های گسترده‌ای داشته باشند.

به گزارش ایسنا، از دیگر محورهای گفت‌وگو در این نشست تهیه پروفایلی از دانشگاه شهید چمران برای ارائه به دانشگاه استراسبورگ، بسترسازی و ایجاد هماهنگی برای بازدید رییس دانشگاه استراسبورگ از دانشگاه شهید چمران، تبادل دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری، تبادل اساتید برای برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت، برگزاری کارگاه‌ها و کنفرانس‌های مشترک و … بوده است.