تجمع اعتراضی به بازداشت دانشجوی ایرانی

تجمع اعتراضی به بازداشت دانشجوی ایرانی

تجمع اعتراضی به بازداشت دانشجوی ایرانی

به گزارش کنکوری ارشد دکترا به نقل از روزنامه یو اس ای تودی، معترضان روز دوشنبه (پریروز) با در دست داشتن پلاکاردهایی، از «سایرا رفیعی» (Saira Rafiee) دانشجوی دکترای علوم سیاسی در دانشگاه نیویورک حمایت کردند.
رفیعی 31 ساله پس از سپری کردن تعطیلات در ایران حین ورود به آمریکا، هنگامی که خود را برای بازرسی ها در فرودگاه آماده می کرد، به علت فرمان اجرایی ترامپ بازداشت شد.
وی در صفحه فیس بوکش نوشت، در فرودگاه دبی به او گفته شده که نمی تواند وارد آمریکا شود و 18 ساعت به همراه 11 نفر دیگر از ایرانی ها و قبل از این که امکان بازگشت به تهران فراهم شود، در آنجا بازداشت بوده است.
«اریک آدام» رئیس بخش بروکلین در نیویورک در جمع دانشجویان و کارکنان دانشگاه این شهر گفت: تنوع نه تنها در بروکلین، بلکه در سراسر کشوری که ما آن را آمریکا می نامیم، حاکم است.
وی از همه سازمان های آموزشی خواست به 120 دانشجویی که ممکن است «اختلال کلی» حاصل از فرمان اجرایی ترامپ روی آنها تاثیر گذاشته باشد، کمک کنند.
این تجمع در نخستین روز از برگزاری کلاس های درس در دانشگاه نیویورک و همزمان با دستور «سالی یِیتس» دادستان موقت وقت به وزارت دادگستری آمریکا در خودداری از دفاع از دستور اجرایی ترامپ در دادگاه برگزار شد.
رفیعی افزود: دانشجوی دیگری را در آمریکا می شناسد که قرار بوده شاید برای آخرین ملاقات با خواهرش که مبتلا به سرطان است، به ایران بازگردد اما سفرش را به دلیل این فرمان لغو کرده است. درد و رنج همه ما فقط یک بعد از این دستور وحشتناک است. بُعد دیگر آن مقابله با نژادپرستی و فاشیسم و حمله به آزادی و شرف انسانی و همه ارزش هایی است که با تحقق کامل آن فاصله هست.
مسئولان دانشگاه نیویورک به دانشجویان و اعضای هیات علمی هفت کشور که در معرض این دستور هستند، توصیه کرده اند از آمریکا خارج نشوند و مرکز فارغ التحصیلان این دانشگاه بیانیه ای را در حمایت از رفیعی صادر کرد.
به گزارش ایرنا، ترامپ جمعه گذشته با صدور فرمانی اجرایی هفت کشور ایران، سوریه، یمن، لیبی، سومالی، عراق و سودان را از سفر به آمریکا به مدت 90 روز منع کرد و ورود پناهجویان را تا 120 روز به تعلیق در آورد که بر اساس این دستور ورود پناهجویان سوری تا اطلاع ثانونی منع شده است.
بازداشت شماری از مسافران این کشورها در فرودگاه جان اف کندی و سایر فرودگاه های سراسر آمریکا در روزهای شنبه و یکشنبه تظاهرات و خشم عمومی را در آمریکا برانگیخت.

Source: irna.ir

مطالب مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *