ه دریافت‌کننده بورس تحصیلی «بورسیه» می‌گویند. در فارسی گاه به اشتباه به بورس تحصیلی «بورسیه» نیز گفته می‌شود. این بورس‌ها معمولاً برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکترا) در نظر گرفته می‌شود. امروزه یکی از راه‌های تامین نیروی انسانی در کشورهای توسعه یافته (که معمولاً با کاهش جمعیت روبرو هستند) اعطای بورس تحصیلی است. یکی از مهم‌ترین این بورس ها، بورس تحصیلی اراسموس ماندوس استبراساس دستورالعمل اداره کل بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، نفرات اول تا سوم دانش‌آموختگان دورهٔ کارشناسی ارشد، دانشجویان نمونه کشوری در دورهٔ کارشناسی ارشد برابر با آیین‌نامه انتخاب دانشجویان نمونه با تأیید معاونت دانشجویی وزارت علوم و یا معاونت آموزشی وزارت بهداشت، داشتن کتب تألیفی و یا ترجمه شده در زمینه‌های علمی، دارا بودن دست‌کم یک مقاله چاپ شده در مجله‌های علمی-پژوهشی داخل یا خارج از کشور در زمینه‌های علمی، دارا بودن گواهی مجری بودن در انجام طرح‌های تحقیقاتی کاربردی پایان‌یافته مورد نیاز کشور و نیز مخترعان و مکتشفان که اختراعات و اکتشافات آنان در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی به ثبت رسیده باشد، برگزیدگان رتبه‌های اول تا سوم جشنواره‌های خوازمی، فارابی و رازی، ارائه‌دهندگان پیشنهاد سبک‌های هنری کاربردی با تأیید از مراجع ذیربط و مربیان آموزشی و پژوهشی می‌توانند در فراخوان بورس تحصیل خارج از ایران ثبت‌نام کنند.

بورسیه دکتری ریاضیات دانشگاه فدرال فناوری زوریخ، سوئیس

دانشگاه فدرال فناوری زوریخ یکی از دانشگاه های برتر و پیشرو در حوزه های علوم پایه، فناوری، مهندسی و ریاضیات است که در سال ۱۸۵۵ در شهر زوریخ بنیان گذاری گردید. این دانشگاه همواره به عنوان یکی از ۵۰ دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده است و اکنون پنجمین دانشگاه برتر جهان در حوزه علوم مهندسی و فناوری است و میزبان بیش از ۲۲ هزار دانشجو است.

با توجه به جایگاه علمی و پژوهشی این دانشگاه و تمایل مسئولین آن مبنی بر توسعه و ترویج علوم و فنون برتر در سطح جهان، این دانشگاه اقدام به ارائه بورس تحصیلی دکترای حرفه ای در رشته ریاضیات نموده است و تمامی دانشجویان حائز شرایط می توانند متقاضی این بورس تحصیلی شوند.
آخرین مهلت ارسال درخواست: ۳۱ مارس ۲۰۱۷ (۱۱ فروردین ۱۳۹۶)
تاریخ آغاز دوره: سال تحصیلی آتی
محل تحصیل: دانشگاه فدرال فناوری زوریخ، سوئیس
ارزش بورس اعطایی: تامین کلیه هزینه های تحصیلی و پژوهشی به مدت ۳ سال
شرایط و ضوابط
• دارا بودن مدرک فوق لیسانس در رشته ریاضیات
• دارا بودن مدرک معتبر زبان انگلیسی
• رونوشت تصدیق شده ریز نمرات دوره کارشناسی ارشد
• ارائه دو عدد توصیه نامه از اساتید بنام رشته های مذکور
نحوه ارائه درخواست: سامانه پذیرش آنلاین
لینک دانشگاه و دسترسی به اطلاعات بیشتر