اختصاص بودجه امسال پژوهش به صورت اوراق مشارکت

دکتر وحید احمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا اظهار کرد: اگر این بودجه به دستگاه های مرتبط از جمله وزارت علوم، بهداشت و جهاد دانشگاهی پرداخت شود، سهم فعلی نیم درصدی پژوهش در تولید ناخالص داخلی یا همان GDP افزایش و به حداقل یک درصد خواهد رسید.
وی با بیان این که البته هنوز پرداختی از طرف دولت صورت نگرفته و قرار است در قالب اوراق مشارکت صکوک این اعتبار به دستگاه های مرتبط پرداخت شود، افزود: تلاش دولت رفع مشکل این حوزه است و پیگیری های وزارت علوم نیز برای دریافت این اعتبار ادامه دارد.
معاون پژوهشی وزیر علوم در ادامه با بیان این که تامین این اعتبار به طور حتم گام بزرگی در حوزه پژوهش کشور محسوب می شود، گفت: یک مقدار تشریفات اداری مانده است که امیدواریم هرچه زودتر هماهنگی های لازم در این خصوص از سوی وزارت اقتصاد، خزانه بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور صورت گیرد.

**پیگیری طرح آمایش آموزش عالی از سوی وزارت علوم
احمدی همچنین در خصوص آخرین وضعیت طرح آمایش آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی که در آن حوزه علمی و آموزشی کشور به 10 منطقه تعریف شده است، با اشاره به تشکیل ستادی تحت عنوان ستاد آمایش آموزش عالی در وزارت علوم گفت: طبق دستور وزیر علوم جلسات متعددی در این وزارتخانه برای اجرای این مصوبه تشکیل شده است.
وی با اشاره به این که ماموریت گرایی مراکز آموزش عالی کشور یکی از سیاست های مورد تاکید طرح آمایش آموزش عالی است، گفت: این خود نیازمند تعریف و بازطراحی ماموریت های جدید برای این مراکز بر اساس شناسایی توانمندی ها و همچنین نیازهای آتی و همچنین الزامات کلان کشور است.

براساس بند نخست ‘کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی’، نظام آموزش عالی از نظر آمایش سرزمینی به ۱۰ منطقه کلان تقسیم می شود که شامل منطقه یک (تهران، البرز)، منطقه ۲ (گیلان، مازندران، گلستان)، منطقه ۳ (اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان)، منطقه ۴ (همدان، مرکزی، قزوین، قم)، منطقه ۵ (کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام)، منطقه ۶ (یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری)، منطقه ۷ (بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد)، منطقه ۸(هرمزگان، کرمان، و سیستان، بلوچستان)، منطقه ۹ (خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان) و منطقه ۱۰(خوزستان) است.
بر اساس این ضوابط، وضعیت دانشگاه های پیام نور، علمی-کاربردی و فرهنگیان متناسب با سیاست های این مصوبه، حسب مورد با پیشنهاد وزارت ذیربط تعیین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید.
علاوه بر این، هر گونه تغییر در حوزه و تعداد مناطق با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان پذیر خواهد بود.
وزارت علوم همچنین موظف است به منظور بهبود ساختار مدیریت و تصمیم‌گیری در نظام آموزش عالی و تقویت اختیارات مؤسسات آموزش عالی مناطق مذکور، طرح مدیریت هر منطقه را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند.

 

 

Source: irna.ir

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *