برگزار ی دومین همایش ملی ورزش و بیماری ها در کیش

به گزارش ایرنا ،رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری امروز پنجشنبه در دومین همایش ملی ورزش و بیماری ها به وضعیت جامعه از لحاظ تندرستی و سلامت اشاره کرد و گفت: دولت به طور جدی در سالهای اخیر منابع زیادی را برای مقابله به بیماری ها اختصاص داده است.
رضا قرا خانلو با بیان اینکه رقم زیادی از این منابع برای بخش درمان و بیماری ها در کشور هزینه می شود اظهار کرد: بسیاری از خانواده ها درگیر مشکلات ناشی از انواع بیماری ها هستند.
وی خاطر نشان کرد که نیازمند توجه جدی به موضوع سلامتی مردم و وجود بیماری های مختلف در جامعه است.
قرا خانلو با اهمیت پیشگیری و مقدم بودن آن بر درمان اشاره کرد و گفت: زمانی که این موضوع مطرح می شود ضرورت دارد از تمام ظرفیت ها استفاده شود که یکی از این ظرفیت ها فعالیت های بدنی و پیگشیری از بیماری ها از طریق ورزش است.
این مسئول در حوزه ورزش تاکید کرد: مردم هم به ورزش علاقه دارند و هم برای آن هزینه می کنند که به نظر می رسد پرداختن به ورزش و بیماری ها یک ضرورت عقلانی است.
وی به ظرفیت های بالای این همایش برای پرداختن به این موضوع اشاره کرد و گفت: امیدواریم این همایش همراه با فعالیت های میدانی باشد.
وی در مورد سن شناسنامه ای و بیولوژیکی افراد نیز یادآورشد: برخی از افراد از سن شناسنامه ای خود جوان یا پیرتر هستند، از سن بیولوژیکی در حوزه علوم ورزش به عنوان سن آمادگی جسمانی یاد می شود که با برخی آزمون ها و شاخص ها مشخص خواهد شد.
وی افزود: این اقدام نشان می دهد که اگر فردی فعالیت بدنی داشته و سالم باشد می تواند از سن شناسنامه ای جوان تر باشد.
این مسئول در حوزه ورزش گفت: در کنار تغذیه و کاهش فشارهای روانی فعالیت های بدنی از مهمترین عناصر در کاهش سن شناسنامه ای است .
قرا خانلو گفت: پژوهشگاه و گروه ورزشی پردیس کیش دانشگاه تهران در حوزه تعیین سن بیولوژی وارد عمل شده اند و فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی در این زمینه صورت می دهد که در این طرح پنج دانشجوی مقطع دکتری در این دانشگاه فعالیت خواهند کرد .
قرا خانلو ابراز امیدواری کرد با توجه به ظرفیت های موجود ،این همایش در سال اینده در سطح بین المللی برگزار شود تا بتوانیم به مردم در کاهش آلام و دردهای ناشی از بیماری ها و پایین آوردن هزینه های درمانی که بر دوش دولت است کمک کنیم.
به گزارش ایرنا، دبیر اجرایی این همایش نیز با بیان اینکه حضور شرکت کنندگان در دومین همایش پربارتر از همایش نخست است افزود : حدود یکصد نفر در این همایش شرکت دارند .
مهدیه آکوچکیان در حاشیه این همایش اظهار کرد : علاوه بر پرداختن به موضوع سرطان و ورزش در این برنامه، بیماری های چون دیابت، چاقی، کبد چرب و اوتیسم در نشست های تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد .

* سطح علمی مقاله ها بالاست/ چاپ مقاله ها در مجله های پژوهشی
معاون پژوهشی پژوهشگاه تربیت بدنی علوم ورزشی وزرات علوم ، تحقیقات و فناوری تعداد مقالات رسیده به همایش را 136 عنوان مقاله در حوزه بیماری های مختلف اعلام کرد و افزود : از این تعداد 86 مقاله پذیرفته شد که در دو بخش سخنرانی و پوستر در طی دو روز ارائه می شود.
محمد رضا کردی گفت: در همه بیماری های مهم که پیش بینی می کردیم، مقالات خوبی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته علوم ورزشی دانشگاه ها بدستمان رسید که تعدادی از آنها در این همایش ارائه می شود.
دبیر علمی دومین همایش ملی ورزش و بیماریها گفت : در کنار ارائه این مقاله ها ، استادان مجرب این حوزه سخنرانی خواهند کرد.
وی سطح علمی مقاله ها را خوب ارزیابی کرد و به ایرنا گفت : بیشتر مقاله ها استخراج شده از رساله های دکتری در حوزه ورزش از دانشگاه های معتبر هستند .
کردی به رشد مقاله های ارسالی نسبت به دوره نخست اشاره کرد و گفت : در دور نخست به بحث سرطان و ورزش پرداخته شد اما در این دوره با توجه به دایره گسترده موضوعی به مباحثی چون دیابت، مشکلات قلبی و عروقی و کبد چرب پرداخته خواهد شد.
وی در مورد مقالات برگزیده گفت: بنا نیست برگزیدگان در همایش معرفی شود، تمامی مقاله های ارائه شده در مجله های پژوهشی چاپ و زمینه های کاربردی کردن یافته ها فراهم خواهد شد.
دبیر علمی دومین همایش ملی ورزش و بیماری ها گفت : با توجه به تشکیل کارگروه های مختلف چون ورزش و سرطان ، کودکان کم توان ذهنی در پژوهشگاه مقاله های مرتبط در این کارگروه ها مورد بررسی قرار می گیرد.
این همایش دو روزه به همت پژوهشگاه علوم ورزشی و با همکاری پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران امروز پنجشنبه با حضور منصور خلیلی عراقی و علی سلک غفاری روسای پردیس های بین المللی کیش دانشگاه های تهران و صنعتی شریف ،معاونان دانشگاه، حجت الاسلام حسن علیدادی، امام جمعه کیش دبیران اجرایی و علمی و استادان علوم ورزشی ، پژوهشگران ، پزشکان و دانشجویان در سالن همایش های پردیس دانشگاه تهران برگزار شد.
ورزش و سرطان، ورزش و بیماری های متابولیک، ورزش و پوکی استخوان ، ورزش و انسداد عروقی، ورزش و التهاب، ورزش و بیماری های تحلیل عصبی، ورزش و بیماری های خود ایمنی، اختلالات رفتاری و روانشناختی از محورهای برگزاری این همایش است.
این نشست امروز و فردا(جمعه) با برگزاری نشست های تخصصی ادامه دارد.
1630*1641/ خبرنگار : مریم زبان دان – تنظیم کننده: امیر برزی* انتشاردهنده: علی شریفی

 

 

مطالب مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *