در سال جاری دانشگاه های برتر بر روی پذیرش داشجوی خارجی تمرکز دارند.
علم جمیلی معاون مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان درخصوص ظرفیت های دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: دانشگاه علم و صنعت ایران برای کارشناسی ارشد در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ تصمیم دارد که تعداد دانشجویان خود را ۱۰-۱۵ درصد افزایش بدهد ولی در مقطع دکترا همانند سال گذشته پذیرش دانشجویان صورت می گیرد و رشد خاصی در این مقطع نداریم.

وی در خصوص جذب دانشجوی خارجی دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: ما برنامه ریزی هایی برای جذب دانشجوی خارجی در سال جاری داریم اما هنوز نتایج آن به طور رسمی اعلام نشده است، یک برنامه ریزی در علم و صنعت در حال شکل گیری است تا بتوانیم در سال های آتی پذیرا دانشجویان خارجی باشیم.

رشته های میان رشته ای وارد دانشگاه خوارزمی می شوند
سبحان اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه خوارزمی بیان کرد: به لحاظ کمیت هیچ رشدی در ظرفیت های دانشگاه خوارزمی وجود ندارد. ما سعی می کنیم رشته های جدید از جمله رشته های میان رشته ای را تعریف کنیم و به دنبال آنچه نیاز بازار است برویم. همچنین کار آفرینی و اشتغال زایی از دیگر اهداف ما در این دانشگاه است.

وی ادامه داد: ظرفیت دانشگاه ما ثابت است فقط به جهت کیفی می خواهیم ارتقا پیدا کنیم حتی از نظر تعداد دانشجو ممکن است کاهش داشته باشیم. تمرکز ما در سال جدید افزودن رشته های نوینی نظیر نانوبیو، نانو شیمی، فلسفه دین و علوم شناختی است.

سبحان اللهی در خصوص جذب دانشجوی خارجی در سال ۹۶-۹۵ عنوان کرد: در حال حاضر ۳۰۰ نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه خوارزمی مشغول به تحصیل می باشند اما ما به دنبال جذب دانشجو از سایر کشورها هم هستیم.

تمرکز دانشگاه تربیت مدرس افزایش جذب دانشجوی خارجی است
مختار جلالی معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در خصوص رتبه دانشگاه تربیت مدرس و تغییرات ظرفیت این دانشگاه تصریح کرد: در حال فعلی دانشگاه تربیت مدرس در رتبه سوم از ۱۳ دانشگاه گروه یک کشور قرار دارد. با توجه به رشد کمی بی رویه دانشجویان ما در ۳ سال گذشته ظرفیت های رشته های مختلف را ۱۳ درصد کاهش دادیم اما امسال یک رشد ۱۲ درصدی در پذیرش دانشجو خواهیم داشت.

وی در خصوص پذیرش دانشجوی خارجی خاطر نشان کرد: بیشتر تمرکز ما در سال ۹۶-۹۵ روی دانشجوی خارجی است. ما تصمیم داریم در سال جدید ۲۰ درصد از سهم دانشجویان در تحصیلات تکمیلی تربیت مدرس دانشجوی خارجی باشد. تعداد دانشجویان خارجی در حال تحصیل در دانشگاه ما به ۱۹۶ نفر می رسد که ۱۳ کشور مختلف این افراد به دانشگاه تربیت مدرس آمده اند.

قصد ما این است که بتوانیم در سال های آتی آمار دانشجوی خارجی را افزایش دهیم و تبادل استاد و دانشجو از بسیاری از نقاط دنیا داشته باشیم.