ه دریافت‌کننده بورس تحصیلی «بورسیه» می‌گویند. در فارسی گاه به اشتباه به بورس تحصیلی «بورسیه» نیز گفته می‌شود. این بورس‌ها معمولاً برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکترا) در نظر گرفته می‌شود. امروزه یکی از راه‌های تامین نیروی انسانی در کشورهای توسعه یافته (که معمولاً با کاهش جمعیت روبرو هستند) اعطای بورس تحصیلی است. یکی از مهم‌ترین این بورس ها، بورس تحصیلی اراسموس ماندوس استبراساس دستورالعمل اداره کل بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، نفرات اول تا سوم دانش‌آموختگان دورهٔ کارشناسی ارشد، دانشجویان نمونه کشوری در دورهٔ کارشناسی ارشد برابر با آیین‌نامه انتخاب دانشجویان نمونه با تأیید معاونت دانشجویی وزارت علوم و یا معاونت آموزشی وزارت بهداشت، داشتن کتب تألیفی و یا ترجمه شده در زمینه‌های علمی، دارا بودن دست‌کم یک مقاله چاپ شده در مجله‌های علمی-پژوهشی داخل یا خارج از کشور در زمینه‌های علمی، دارا بودن گواهی مجری بودن در انجام طرح‌های تحقیقاتی کاربردی پایان‌یافته مورد نیاز کشور و نیز مخترعان و مکتشفان که اختراعات و اکتشافات آنان در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی به ثبت رسیده باشد، برگزیدگان رتبه‌های اول تا سوم جشنواره‌های خوازمی، فارابی و رازی، ارائه‌دهندگان پیشنهاد سبک‌های هنری کاربردی با تأیید از مراجع ذیربط و مربیان آموزشی و پژوهشی می‌توانند در فراخوان بورس تحصیل خارج از ایران ثبت‌نام کنند.

افراد بی سرپرست و بد سرپرستی که در مراکز سازمان بهزیستی کشور نگهداری می‌شده اند می‌توانند تا مقطع دکتری به رایگان تحصیل کنند.
به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، کودکان و نوجوانان بد سرپرست و یا بی سرپرستی که برای نگهداری به مراکز سازمان بهزیستی سپرده می‌شوند مورد حمایت این سازمان قرار گرفته تا شرایط خروج از مجموعه را پیدا کنند.

در حال حاضر ۶۳۴ مرکز ویژه نگهداری از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست در سراسر کشور دایر بوده که از این تعداد ۳۴ مرکز ویژه نوزادان و شیرخواران است.

بنا بر اعلام صورت گرفته، هم اکنون ۱۰ هزار کودک و نوجوان در مراکز سازمان بهزیستی کشور حضور داشته و ۱۵ هزار تن نیز برای نگهداری به خانواده‌ها واگذار شده اند.

دخترانی که به مراکز سازمان بهزیستی واگذار می‌شوند تا زمان ازدواج در این مراکز نگهداری شده و پسران نیز تا وقتی که به سربازی روند، در مراکز سازمان بهزیستی حضور پیدا می‌کنند.

در این شرایط، دختران و پسرانی که به نوعی فرزند سازمان بهزیستی تلقی می‌شوند حق درس خواندن نیز دارند و تمام مراحل تحصیل آن‌ها تا مقطع دکتری رایگان است.

محمد نفریه، مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور در این رابطه می‌گوید: دختران و پسرانی که به هر دلیلی در مراکز سازمان بهزیستی کشور نگهداری می‌شوند همانند سایر افراد از حق تحصیل برخوردار بوده و می‌توانند تا مقطع دکتری به صورت رایگان تحصیل کنند.

وی می‌افزاید: نظارت هایی بر روند تحصیل کودکان و نوجوانان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور صورت گرفته تا اگر با مشکلی مواجه باشند برای رفع آن برنامه ریزی شود.

مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به فعالیت‌های حوزه مددکاری و نظارت آن‌ها بر عملکرد نوجوانان بی سرپرست پس از ازدواج یا خدمت سربازی می‌گوید: پس از خارج شدن فرزندان سازمان بهزیستی از مجموعه‌های سازمان به دلیل ازدواج یا خدمت سربازی، نظارت هایی بر عملکرد آن‌ها در زندگی خارج مجموعه شان صورت گرفته تا بدون مشکل به زندگی ادامه دهند.

یکی از مهم‌ترین دغدغه هایی که طی سال‌های گذشته همواره مطرح بوده، بحث آینده افرادی است که پس از سن ۱۸ سالگی از مجموعه سازمان بهزیستی خارج می‌شوند.

بدون شک فردی که از کودکی در مجموعه‌های سازمان بهزیستی کشور نگهداری شده باید طی مراحل مختلفی شرایط لازم برای خارج شدن از سازمان را طی کند تا بتواند در بیرون زندگی موفقی داشته باشد.

سال‌های گذشته شرایط این گونه بود که افراد پس از ترخیص از مراکز سازمان بهزیستی به دلیل رسیدن به سن قانونی، مبلغی را برای ادامه زندگی از سازمان دریافت می‌کردند.

به این خاطر که مبلغ دریافتی اندک بود، افراد ترخیص شده بیشتر در قالب گروه‌های چند نفره اقدام به اجاره یک خانه می‌کردند و در بسیاری از مواقع نیز دچار مشکلاتی می‌شدند.

برای حل این معضل، از سال ۹۳ تغییراتی پیرامون وضعیت نوجوانان ترخیص شده از سازمان بهزیستی ایجاد شد تا این افراد پس از ترخیص دچار سردرگمی نشوند.

انوشیروانی محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی در این رابطه به خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان می‌گوید: اقدامات مددکاری پس از ترخیص نوجوانان و جوانان از سازمان بهزیستی کشور از اهمیت بالایی برخوردار بود و به همین خاطر نیز نیاز بود که از توان مددکاران و مشاوران سازمان برای کمک به افرادی که پیش‌تر تحت پوشش سازمان بهزیستی بوده اند، استفاده می‌شد.

وی می‌افزاید: اصلاح فرآیند ترخیص جوانان و نوجوانان از سال ۹۳ در دستور کار قرار گرفت، زیرا اعتقاد ما، حمایت از فرزند سازمان بهزیستی بود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ایجاد شرایط لازم برای تحصیل افراد ترخیص شده از سازمان بهزیستی می‌گوید: جوانان و نوجوانانی که فرزند سازمان بهزیستی بوده و از این مجموعه ترخیص می‌شوند، می‌توانند پس از ترخیص نیز به تحصیل خود ادامه داده و مددکاران ما نظارت کافی بر روند فعالیت‌های آن‌ها را دارند.
سلامت نیوز: تحصیل رایگان تا مقطع دکتری برای جوانان بی سرپرست و بد سرپرست/ حمایت بهزیستی از ترخیصی‌های سازمان