افزایش۵۰ درصدی بورس تحصیلی کوتاه‌مدت

افزایش۵۰ درصدی بورس تحصیلی کوتاه‌مدت

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه هم‌اکنون نیاز زیادی به اعزام دانشجویان به صورت بورس دائم در خارج از کشور نداریم، گفت: امسال بورس تحصیلی کوتاه مدت نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.
صدیقی در حاشیه افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مراکز آموزشی برتر کشور را دانشگاه‌های آموزش‌محور تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: دانشگاه‌های کارآفرین در کنار تربیت علمی دانشجویان نگاهی هم به وضعیت اشتغال دانشجویان و تبدیل محصولات پژوهشی به فناوری دارند.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین گام‌های دانشگاه‌های فناوری‌ نوین در سراسر کشور ورود دانشجویان به عرصه‌های کار و اشتغالزایی است، افزود: هم‌اکنون آموزش عالی کشور در کنار رسالت اصلی خود که تربیت دانشجویان متخصص است قطعا پرداختن به موضوعات کار و اشتغالزایی را هم جزو مهم‌ترین اهداف خود دنبال می‌کند تا دانشگاه‌های فناوری‌های نوین که تجربه زیادی در سراسر کشور ندارند بتوانند با سرعت بیشتری فعالیت‌های مطلوبی در این زمینه انجام دهند.

صدیقی با بیان اینکه دانشگاه فناوری نوین می‌تواند تجربه‌ جدیدی در تکمیل برخی از رشته‌های دانشگاهی باشد، خاطرنشان کرد: دانشگاه فناوری نوین با ظرفیت‌های بسیار خوبی که دارد می‌تواند فارغ‌التحصیلان را به بازار کار و سرمایه دعوت کند تا مشکل بیکاری در کشور کاهش یابد.

وی ادامه داد: تلاش داریم با دوره‌های کارورزی که برای دانشجویان پیش‌بینی شده در کنار کار اصلی آموزش و تربیت ارتباط موثری با بخش صنعت برقرار شود تا دانشجویان این دانشگاه‌ها برای بهبود فضای صنعت کشور آماده شوند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، بهبود فضای پژوهشی و تحقیقاتی کشور پیش‌بینی شده است، بیان کرد: تنوع‌بخشی به مدارک آموزش عالی در کنار موضوع تربیت فارغ‌التحصیلان متخصص یکی از اهداف اصلی وزارت علوم است و امیدواریم با تصویب در برنامه ششم توسعه کشور، حرکتی جدی در راستای ایجاد رشته‌هایی نیازمند به بازار کار انجام شود.

صدیقی با اشاره به اینکه هم‌اکنون براساس برنامه‌ریزی‌های دولت وضعیت منابع کشور مناسب نیست، اضافه کرد: متاسفانه وزارت علوم با منابع بسیار محدودی روبه‌رو است که با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری امیدواریم اعتبارات پژوهش و فناوری در سال آینده افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه وزارت علوم توسعه بسیار خوبی در حوزه تحصیلات تکمیلی داشته است، تصریح کرد: نیاز زیادی به اعزام دانشجویان به صورت بورس دائم به خارج کشور نخواهیم داشت و به جای آن دانشجویان دکترا داخل کشور می‌توانند از فرصت‌های کوتاه مدت تحقیقاتی خود در خارج کشور استفاده کنند.

وی با بیان اینکه وزارت علوم امسال رشد بیش از ۵۰ درصدی بورس تحصیلی نسبت به سال گذشته داشته است، اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امیدواریم اعزام کوتاه مدت دانشجویان به خارج از کشور افزایش یابد و نیز بتوانیم از ظرفیت‌های داخلی و خارجی کشور بهترین بهره‌وری را داشته باشیم.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: اعزام دانشجویان برای استفاده از بورس کوتاه مدت کیفیت بسیار مطلوبی در ارائه مدرک دکترا داشته و با استقبال بسیار خوب دانشجویان و اساتید انتظار می‌رود تا پایان امسال به میزان اعزام یک هزار بورس کوتاه مدت پژوهشی و تحقیقاتی برسد.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما