فعالیت واحدهای بین الملل دانشگاه پیام نور ارزنده است

فعالیت واحدهای بین الملل دانشگاه پیام نور ارزنده است

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی تلخاب به نقل از دانشگاه پیام نور، محمد فرهادی با تاكید بر لزوم تقویت و ساماندهی دانشگاه پیام نور در زمینه آموزش مبتنی بر فناوری اطلاعات و الكترونیكی افزود: دانشگاه پیام نور باید در مسیر اساسنامه و ماموریت هدفمند خود به شكل ویژه بازنگری و تقویت شود.
وی ضمن اشاره به گستردگی دانشگاه پیام نور در خارج از كشور گفت: فعالیت واحدهای بین الملل دانشگاه پیام نور با حضور در 64 كشور و جذب دانشجوی خارجی ارزنده است و تقویت مراكز بین الملل این دانشگاه باید در دستور كار قرار گیرد.
فرهادی همچنین بر پذیرش مشترك دانشجو با پژوهشگاه ها و دانشگاه های داخل و خارج از كشور تاكید كرد و یادآور شد: دانشگاه پیام نور می تواند با تعریف رشته های جدید و فراهم كردن زیرساخت های لازم در زمینه استفاده از سینمای مفهومی و دیگر فناوری های روز دنیا در زمینه آموزش از دور، نقش ویژه ای در توسعه و گسترش مرزهای دانش داشته باشد.
وی كمبود دانشجو در كشور را مهم ترین مسئله آموزش عالی كشور دانست و گفت: طبق آمار سازمان سنجش آموزش كشور ، دانشگاه های ما با حدود 300 هزار صندلی خالی مواجه هستند كه این مسئله چالشی برای تمامی دانشگاه های دولتی، آزاد، فنی حرفه ای و علمی كاربردی است.
وی از تهیه سند گفتمان توسعه آموزش عالی در راستای طرح آمایش در وزارت علوم خبر داد و گفت: در این سند بسیاری از چالش ها در حوزه آموزش عالی ، راهبردها و برنامه اقدام و عمل مطرح شده است .
فرهادی افزود: در طرح آمایش آموزش عالی، دیپلماسی علمی، آموزش مهارتی، توزیع جغرافیایی مناسب، پذیرش متناسب با امكانات و استعدادها، متناسب بودن رشته ها، عادلانه كردن آموزش عالی و بسیاری دیگر از مسائل آموزش عالی مطرح و راهبردهایی دیده شده كه در صورت اجرا می تواند راهگشا باشد.
وی با عنوان اینكه كارآفرینی تمام مسئولیت آموزش عالی نیست، گفت: كارآفرینی و آموزش مهارت های لازم بدون شك اصلی مهم در عرصه آموزش عالی به شمار می رود كه باید مورد توجه قرار گیرد اما نباید از بحث آموزش نیز غفلت كرد چرا كه بسیاری از افراد صرفا علاقه مند به كسب آموزش هستند .
وزیر علوم ارائه بیشتر آموزش های مهارتی در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا را نیز ضروری دانست و گفت: اگر به رشد اقتصادی 8 درصد برسیم كه در دولت تدبیر و امید نیز بر این مهم هدف گذاری شده است، می توانیم بسترهای اشتغال حدود 800 هزار فارغ التحصیل دانشگاه را فراهم نماییم و آنچه كه اكنون مهم است، تقویت آموزش های مهارتی، بازنگری در رشته ها و ایجاد رشته هایی است كه در آینده كشور به آنها نیاز دارد.
وی در پایان گفت: دانشگاه پیام نور كه نامش از علم و آگاهی و نور است، با هدف توسعه عدالت آموزشی تاسیس شد و از ابتدای تاسیس بسیاری از افراد ، این دانشگاه را به سبب ماموریت و شیوه خاص آموزشی ، انتخاب كرده اند. این دانشگاه جایگاه خاص و ویژه ای را به سبب ماهیت و رسالتش در بین مخاطبان خود دارد كه باید آن را تقویت كند.

 

Source: irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما