هشدار به ایرانیان متقاضی تحصیل در مالزی

هشدار به ایرانیان متقاضی تحصیل در مالزی
به گزارش کنکوری ارشد دکترا به نقل از  ایرنا، رایزنی علمی ایران در شرق آسیا در بیانیه ای که در اختیار ایرنا قرار داد، تاکید کرد برخی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مالزی اخیرا به علت سوابق قبلی از جمله جعل روادید، اخاذی از دانشجویان خارجی و… دیگر قادر به اخذ روادید نیستند.
بنابراین گزارش، دولت مالزی دستکم مجوز چهار دانشگاه را لغو و پرونده برخی دانشگاه ها برای تصمیم گیری به ادارات و نهادهای قانونی این کشور ارسال شده است.
این رایزنی از ایرانیان متقاضی تحصیل در مالزی تقاضا کرد قبل از ثبت نام و پرداخت هرگونه وجهی نسبت به صلاحیت دانشگاه برای اخذ روادید اطمینان حاصل کنند.
رایزنی علمی ایران در شرق آسیا همچنین به دانشجویان و متقاضیان تحصیل در مالزی توصیه کرد تحت تاثیر و فریب وعده های موسسات جذب دانشجو، نمایندگان و کارکنان دفاتر بازاریابی دانشگاه های مالزی در ایران به خصوص دانشگاه های خصوصی قرار نگیرند.
بنابراین گزارش، این موسسات و بازاریاب ها با پیشنهاد و وعده هایی از جمله تخفیف شهریه، تضمین روادید، وعده اعطاء شغل، انتقال به شعبه های اروپایی و آمریکایی دانشگاه، اعطا دو مدرک تحصیلی برای جذب جوانان ایرانی اقدام می کنند.
رایزنی علمی تاکید کرد تعهدهای دانشگاه های مالزی باید ‘مکتوب، صریح، روشن و شفاف’ در برگه پذیرش با مهر و امضای معتبر رئیس و یا معاون دانشگاه باشد.
این اطلاعیه تاکید دارد بخش بازاریابی اکثر دانشگاه های خصوصی مالزی به موسسات و بخش خصوصی واگذار شده و مدام در حال تغییر هستند و این موسسات هیچ مسئولیت یا تعهدی در برابر خدمات و وعده های داده شده پس از ثبت نام ندارند و نمی توانند داشته باشند.
براساس مصوبه وزارت آموزش عالی مالزی و ابلاغیه اداره مهاجرت، از 23 مهر ماه سال گذشته تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مالزی باید قبل از پذیرش دانشجوی ایرانی از رایزنی علمی ایران استعلام گرفته و سپس اقدام به جذب دانشجو کنند.
آمار نشان می دهد از ابتدای ورود دانشجویان ایرانی به مالزی در سال های 2003 و 2004، بیش از 14 هزار دانشجوی ایرانی برای تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مالزی وارد این کشور شده اند و هم اکنون پرونده تحصیلی اشان بسته شده است.
همچنین در حال حاضر حدود 5 هزار ایرانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مالزی در حال ادامه تحصیل هستند.
مالزی از اوایل سال گذشته میلادی برنامه جدید توسعه آموزش عالی در یک دهه آینده (2015-2025) را کلید زد که براساس آن دانشگاه های این کشور باید علاوه بر دستیابی به استقلال مالی، بیش از 250 هزار دانشجوی بین المللی جذب کنند.
در این برنامه همچنین از کشورهای ایران، نیجریه، یمن، سوریه، چین و اندونزی به عنوان اصلی ترین کشورها یادشده که می توانند تامین کننده دانشجویان بین المللی این کشور تا سال 2025 باشند.

 

Source: irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما