برگزاری مستقل آزمون‌های ارشد و دکتری دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد: به دنبال برگزاری مستقل آزمون‌های ارشد و دکتری دانشگاه آزاد هستیم

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، دفترچه راهنمای ثبت‌نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه‌متمرکز سال ۹۷ همزمان با آغاز فرآیند ثبت‌نام داوطلبان، فردا (چهارشنبه) منتشر می‌شود. بر همین اساس پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام‌نور و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها از چهارشنبه، اول آذر ۹۶ آغاز می‌شود و داوطلبان تا سه‌شنبه، هفتم آذرماه ۹۶ فرصت دارند در این آزمون ثبت‌نام کنند. این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی درصدد است آزمون دکتری این دانشگاه را به‌صورت مستقل برگزار کند.

یکی از موضوعاتی که در دو سال اخیر در آموزش عالی کشور خبرساز شد، بحث ادغام و تفکیک کنکور دانشگاه آزاد اسلامی و کنکور سراسری بود که اذهان بسیاری از داوطلبان ورود به دانشگاه را درخصوص برگزاری مستقل آزمون ارشد و دکتری دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم درگیر کرد. طرح مذکور در حالی اجرا شد که دانشگاه آزاد اسلامی سابقه بیش از ۳۰ سال برگزاری آزمون مستقل و موفق در کنار آزمون‌های سراسری سازمان سنجش را در کارنامه خود دارد.

حالا دانشگاه آزاد اسلامی از طریق معاونت پارلمانی در حال پیگیری است تا کنکور سال ۹۷ این دانشگاه را به‌صورت مستقل برگزار کند؛ به اذعان بسیاری از مسئولان آموزش عالی کشور ادغام آزمون سراسری با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی باعث اضطراب برای بسیاری از داوطلبان و خانواده‌های آنها شده است؛ زیرا حذف کنکور دانشگاه آزاد اسلامی، فرصت دوباره داوطلبانی را که احیانا با استرس و فشارهای روحی مواجه هستنند، از بین برده است.

امیررضا شاهانی، سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره جزئیات ثبت‌نام در کنکور دکتری گفت: «معاونت پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی در حال پیگیری این موضوع است تا برگزاری مستقل کنکور به این دانشگاه بازگردد اما معلوم نیست این موضوع برای امسال محقق خواهد شد یا خیر.»

به گفته شاهانی، در جلسه اخیر شورای سنجش و پذیرش که با حضور رئیس دانشگاه برگزار شد، این موضوع بررسی شده است. آن‌طور که سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی گفته است اگر این طرح امسال به سرانجام برسد تمام مراحل آزمون از برگزاری تا ثبت‌نام در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود ولی اگر محقق نشود ثبت‌نام در این آزمون طبق روال سال ۹۶ خواهد بود که در این صورت تنها انتخاب رشته با دانشگاه آزاد اسلامی و مانند سال ۹۶ خواهد بود.

شاهانی درباره ظرفیت پذیرش نیز صحبت به میان ‌آورد و گفت: «ظرفیت‌ها در زمان انتخاب رشته مشخص و در دفترچه اعلام می‌شود؛ اما ظرفیت در تمام رشته‌ها حدودا مانند سال ۹۶ خواهد بود.»

او افزود: «ثبت‌نام برای کنکور فردا (چهارشنبه) آغاز و آزمون نیز برگزار و سپس نتایج اعلام می‌شود؛ بعد از اعلام نتایج، زمان انتخاب رشته مشخص شده و در همان زمان دفترچه باید چاپ شود که ظرفیت همان روز مشخص می‌شود.»

سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی درباره موضوع کدرشته‌ها هم توضیح داد: «سال گذشته هم عمده کدرشته‌ها را حل کردیم و حدود ۳۰۰ رشته باقی ماند که مربوط به رشته‌های برون‌مرزی بود و داوطلب چندانی نداشت. به‌عبارتی تعداد داوطلبان در آنها محدود بود. امسال هماهنگی‌ها صورت‌گرفته و مشکلی پیش نخواهد آمد زیرا تمام رشته‌ها مورد تایید است و داوطلبان هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشند.»

شاهانی در ادامه به داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی توصیه کرد روز چهارشنبه ثبت‌نام خود را انجام دهند. او گفت: «اگر بتوانیم طرح را به سرانجام برسانیم تا آزمون به صورت مستقل برگزار شود در اطلاعیه‌ای این موضوع را اعلام می‌کنیم تا داوطلبان در آزمون جداگانه امتحان دهند؛ اما اگر طرح به سرانجام نرسید داوطلبان فرصت را از دست ندادند.»

به گفته سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، تمام داوطلبانی که دارای مدرک معتبر کارشناسی‌ارشد چه دانشگاه دولتی و چه دانشگاه آزاد اسلامی هستند و تا ۳۱ شهریور فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد اسلامی شوند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما