تشکیل کمیته رسیدگی به تخلفات علمی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری در دانشگاه آزاد

 

تشکیل کمیته رسیدگی به تخلفات علمی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری در دانشگاه آزاد

به گزارش ایسنا، دکتر زمانی زاده در این باره اظهار کرد: ارتقای سطح کیفی آموزش و پژوهش دانشجویان و اعضای هیات علمی، یکی از اولویت‌های مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از تقلب‌های علمی در پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی که تخلف در پایان‌نامه و رساله را جرم محسوب می‌کند، گفت: به این منظور، کمیته رسیدگی به تخلفات علمی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری در دانشگاه تشکیل شده است که وظیفه آن رسیدگی به تخلفات علمی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری است.

وی افزود: هدف اصلی دوره تحصیلات تکمیلی، پژوهش و تحقیق است و نتیجه همین تحقیقات می‌تواند منجر به ایجاد دانش فنی، چاپ مقاله، ثبت پتنت و… شده و باعث ارتقای علمی دانشگاه و جامعه شود.

دکتر زمانی‌زاده در ادامه گفت: به همین منظور تا به حال ۱۹ جلسه کمیته رسیدگی به تخلفات علمی پایان‌نامه و رساله‌های دکتری برگزار شده که در خصوص تخلفات علمی واحدها – با توجه به گزارش‌های ارسال شده و همچنین بازرسی و بررسی توسط اساتید در گروه‌های مختلف آموزشی – بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شده است.

مدیرکل امور پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به موارد مصرف پژوهانه اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: به منظور استفاده از پژوهانه در مسیر واقعی پژوهش، ترتیبی اتخاذ شده تا کارشناسان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در یک کارگروه آموزشی، در این خصوص آموزش ببینند تا پژوهانه‌ها صرفاً در راستای تحقیق و تعالی پژوهش و دانشگاه استفاده شود.

دکتر زمانی‌زاده با اشاره به یکی دیگر از موضوعات مورد تاکید معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر شرکت اعضای هیات علمی دانشگاه در همایش‌های بین‌المللی معتبر، اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، شاخص‌ها، معیارها و ملاک‌هایی در نظر گرفته شده است تا اعضای هیات علمی این دانشگاه صرفاً در همایش‌های معتبر بین‌المللی شرکت کنند. این فعالیت می‌تواند به سالم‌سازی فضای علمی- پژوهشی دانشگاه کمک بسیاری کند، به طوری‌که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، علاوه بر هدایت اعضای هیات علمی برای شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌های معتبر بین‌المللی،‌ ‌تاکنون میلیاردها تومان صرفه‌جویی ارزی نیز صورت گرفت.

وی افزود: همچنین دانشگاه آزاد اسلامی، آن دسته از همایش‌هایی که با عناوین و موضوعات تخصصی هستند را در صورت حمایت انجمن‌ها و قطب‌های علمی مورد تایید وزارتین، با اولویت مورد بررسی قرار می‌دهد.

مدیرکل امور پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: راه‌اندازی سامانه طرح‌های پژوهشی و آموزش کارشناسان برای ثبت صحیح اطلاعات در سامانه، نظارت بر نحوه عملکرد واحدها در خصوص تصویب و اعلام خاتمه طرح‌ها یا پی­گیری تخلفات احتمالی از دیگر اقدامات این حوزه است.

مطالب مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *