جمعیت دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آمریکا چقدر است؟

جمعیت دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آمریکا چقدر است؟

به گزارش کنکوری ارشد دکترا به نقل ایرنا، در این جلسه ادامه گزارش مهاجرت تحصیلی دانشجویی در دنیا با تمرکز بر اطلاعات آماری کشورهای اسلامی و منطقه و همچنین جمهوری اسلامی ایران، توسط رئیس کارگروه نخبگان ارائه شد.
از کشورهای اسلامی و منطقه اندونزی، مالزی، ترکیه و کویت مورد بررسی قرار گرفتند و بیان شد در سال 14/2013 حدود 8 هزار دانشجوی اندونزیایی در آمریکا مشغول به تحصیل بوده اند و سهم این تعداد دانشجو در کمک به اقتصاد آمریکا 246 میلیون دلار بوده است.
همچنین این آمار نشان می دهد، مهاجرت دانشجویان اندونزیایی در آمریکا و بالعکس طی 20 سال گذشته بر اساس یک برنامه جامع و مشخص صورت نگرفته است.
در ادامه و با بررسی اطلاعات آماری کشور مالزی، به حضور 6 هزار و 882 دانشجوی مالزیایی مشغول به تحصیل در آمریکا و کمک 218 میلیون دلاری این تعداد دانشجو در سال
14/2013 اشاره و بیان شد، کشور مالزی برای تبدیل شدن به قطب علمی در شرق آسیا برنامه جامع و دقیقی را در پیش گرفته است.
بررسی داده های آماری کشور کویت نیز نشان داد در سال 14/2013 حدود 7 هزار و 300 دانشجوی کویتی در آمریکا به تحصیل اشتغال داشته اند و سهم این تعداد دانشجو در کمک به اقتصاد آمریکا 153 میلیون دلار بوده است.
همچنین بیان شد کشور کویت با الگوگیری از عربستان در صدد تدوین نقشه جامع علمی به منظور تقویت نیروی انسانی خود است.
در ادامه به افزایش 5/42 درصدی تعداد دانشجویان کویتی در آمریکا در سال 2014 نسبت به سال قبل نیز اشاره شد.
بر اساس آمار اعلام شده در کشور ترکیه، در سال 14/2013 تعداد 11 هزار دانشجوی ترک در آمریکا مشغول به تحصیل بوده اند و در این سال ترکیه مقام یازدهم را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته و سهم آن در کمک به اقتصاد آمریکا 397 میلیون دلار بوده است.
در سال 14/2013، 52 درصد دانشجویان ترک در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل بوده اند و در حال حاضر بخش قابل توجهی از دانشجویان ترک در آمریکا در رشته های علوم انسانی تحصیل می کنند.
بررسی آمار دانشجویان ترکیه ای در آمریکا در 17 سال اخیر نیز نشان داد این کشور روند تقریباٌ ثابتی را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته است.
در ادامه همین گزارش اطلاعات آماری، جمهوری اسلامی ایران درمورد مهاجرت تحصیلی دانشجویی به آمریکا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بیان شد در سال 14/2013 حدود 10 هزار و 200 دانشجوی ایرانی در آمریکا مشغول به تحصیل بوده اند.
ایران در سال 14/2013 مقام دوازدهم را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته است.
در ادامه آماری از تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا در 31 سال اخیر ارائه و اشاره شد از سال 1983 تا سال 1999 تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا با رشد منفی مواجه بوده و از حدود 20 هزار نفر در سال 1983 به حدود یکهزار و 700 نفر در سال 1999 رسیده است.
پس از آن از سال 2000 تا 2014 روند رشد با شیب ملایم همراه بوده به طوری که در سال 2014 تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا به حدود 10 هزار و 200 نفر افزایش یافته است.
به گزارش روابط عمومی شورای عالی انقلاب، پس از ارائه گزارش اعضای حاضر در جلسه به بیان نظرات خود در موضوعاتی همچون طرح موضوع و ارائه گزارش در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور سیاست گذاری و برنامه ریزی مناسب، لزوم توجه به کیفیت دانشگاه ها و ضرورت ماموریت گرا شدن دانشگاه ها به منظور تامین نیروی انسانی کارآمد، مشخص نمودن نقش و وظیفه دانشگاه ها و دیگر ارگان ها و سازمان ها در کاهش مهاجرت تحصیلی و افزایش جذب دانشجویان خارجی، تعیین سیاست های کلی و کلان به عنوان فلسفه زیربنای مقوله مهاجرت، مشخص کردن دلایل مهاجرت و عوامل کششی و رانشی مهاجرت به منظور تهیه پیش نویس سیاست ها و پرهیز از سیاسی شدن و رعایت انصاف در بحث مهاجرت تحصیلی پرداختند.

Source: irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما