وزیر علوم: دانشگاه ها باید ماموریت گرا، کارآفرین و ثروت آفرین باشند

به گزارش روز شنبه  کنکوری ارشد دکترا، محمد فرهادی با تاکید بر اینکه دانشگاه نباید صرفا محل تعلیم و تربیت و در نوردیدن مرزهای علم و دانش باشد، اظهار کرد: هدف دانشگاه باید تبدیل علم به ثروت و خلق تولیدات و محصول باشد.
وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی با ایجاد شرکت های دانش بنیان تحقق می یابد، افزود: اداره کشور مدیریت جامعه و تجارت و تولیدات باید مبتنی بر علم و دانایی باشد.
وزیر علوم افزود: به همین منظور وزارت علوم طرح بازنگری رشته های تحصیلی را در نظر دارد و درصدد تدوین رشته های علمی وکاربردی و برنامه هایی برای ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه با صنعت و ایجاد مراکز کارآفرینی است.
فرهادی در ادامه، توسعه شرکت های دانش بنیان و دفاتر تکنولوژی و کارآفرینی را از مهم ترین برنامه های وزارت علوم بیان کرد و گفت: دانشگاه باید ارتباط خود را با جامعه و صنعت ارتقا بخشد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مردمی کردن علم را مورد تاکید قرار داد و گفت: علم را باید به داخل جامعه بیاوریم تا مردم با مباحث علمی آشنا شوند زیرا این ارتباط در بهبود وضعیت آموزش و رفع نیازهای جامعه تاثیر بسزایی دارد.
وی همچنین حمایت های خیرین در توسعه علمی و کمک به دانشگاه ها و آموزش عالی را قابل تقدیر دانست و افزود: بیش از 50 بنیاد خیرین آموزش عالی در دانشگاه ها ایجاد شده وما وظیفه داریم که از خیرین حمایت کنیم.
فرهادی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در راستای این که دانشگاه باید مرکز علم و فناوری باشد افزود: در برنامه ششم توسعه و طرح آمایش آموزش عالی و اسناد بالادستی، سیاست هایی برای ارتقای علمی و توسعه فناوری برنامه ریزی شده است.
وی فراهم کردن فرصت های مطالعاتی استادان و تبادل استاد و دانشجو را برای توسعه علمی لازم دانست و افزود: در سال جاری حدود 150 نفر از ایرانیان خارج از کشور و همچنین تعدادی از دانشجویان غیر ایرانی برای ادامه تحصیل به دانشگاه های ایران آمدند.
فرهادی در ادامه یکی از برنامه های وزارت علوم را توسعه آزمایشگاه های مرکزی بیان کرد و افزود: در حال حاضر ایجاد 120 آزمایشگاه مرکزی در سراسر کشور در حال برنامه ریزی است که حدود 20 آزمایشگاه تاکنون تجهیز و افتتاح شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی افزود: امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی باید یک جا جمع شود تا به مجموعه دانشگاهی و دیگر مراکز تحقیقاتی، خدماتی و صنعتی خدمات ارائه دهد.
فرهادی تاکید کرد: همه ساله اعتبارهایی برای تجهیز این آزمایشگاه ها در نظر گرفته می شود و در بودجه سال جاری نیز اعتباری برای امور تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری و تجهیزات آزمایشگاهی در نظر گرفته شده است.
فراهنگ**9187**1027

 

 

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
newsroom@irna.ir


تماس بی واسطه با مسئولین

 

 

Source: irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما