سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام انتشار فهرست دانشگاه‌های برتر آسیا سال ۲۰۱۶ توسط پایگاه رتبه‌بندی تایمز، از حضور ۸ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر آسیا خبر داد.

به گزارش کنکوری ارشد دکترا به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر اظهار کرد: پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از نظام‌های معتبر بین‌المللی است که از سال ۲۰۰۴ اقدام به رتبه بندی بین المللی دانشگاه‌ها کرده است. با توجه به رشد و ارتقای علمی چشمگیر دانشگاه‌های آسیایی و حرکت قدرت علمی دنیا از غرب به شرق، پایگاه رتبه‌بندی تایمز از سال ۲۰۱۳ تاکنون به صورت سالانه رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیایی را نیز منتشر می کند. در این رتبه بندی همانند رتبه بندی جهانی تایمز، از ۱۳ شاخص کاربردی در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین‌المللی به ترتیب با وزن‌های ۲۵ درصد، ۳۰ درصد، ۳۰درصد، ۷٫۵ درصد و ۷٫۵ درصد استفاده می‌شود.

دهقانی افزود: ۱۳ شاخص رتبه‌بندی تایمز عبارت از «میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده(در معیار استنادها)»، «بررسی شهرت پژوهشی»، «تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی» و «درآمد پژوهش(در معیار پژوهش)»، «بررسی شهرت آموزشی»، «نسبت مدرک دکتری ارائه شده توسط مؤسسه به تعداد اعضای هیأت علمی»، «نسبت تعداد کل دانشجویان به اعضای هیأت علمی»، «نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه»، «درآمدمؤسسه نسبت به تعـداد اعضای هیأت ­علمی (در معیار آموزش)»، «نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی»، «نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی»، «سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی (در معیار وجهه بین المللی)»، «درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیأت علمی(در معیار درآمد صنعتی)» است.

وی گفت: رتبه بندی تایمز در چهارمین دوره رتبه بندی دانشگاه آسیایی ۲۰۰ دانشگاه برتر این قاره را مورد پوشش خود قرار داده است و این در حالی است که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ تنها ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا مورد ارزیابی قرار گرفته بودند.

سرپرست ISC ادامه داد: در سال ۲۰۱۶ تعداد دانشگاه های برتر ایران نیز از ۳ دانشگاه در سال گذشته به ۸ دانشگاه ارتقاء یافته است و به لحاظ تعداد دانشگاه‌های برتر در منطقه آسیا ایران رتبه ۷ آسیا و ۲ خاورمیانه را کسب کرده است.

دهقانی تصریح کرد: دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب با کسب رتبه های ۵۲، ۵۷، ۶۱، ۷۶، ۱۰۱-۱۱۰، ۱۳۱-۱۴۰، ۱۴۱-۱۵۰، ۱۵۱-۱۶۰ در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار گرفتند. جدول زیر عملکرد دانشگاه‌های کشور در معیار های این رتبه بندی نشان می دهد.

.

وی گفت: هر چند بخش عمده دانشگاه‌های حاضر در فهرست منتشر شده متعلق به کشورهای آسیای شرقی است، اما از سوی دیگر منطقه خاورمیانه هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی در حال رشد ارتقاء است. ایران در سال گذشته دارای ۳ دانشگاه برتر در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر بوده است و در سال ۲۰۱۶ توانسته این تعداد را به ۴ دانشگاه افزایش دهد. همچنین کشورهای ترکیه و عربستان نیز عملکردی مشابه ایران داشته اند و توانسته‌اند یک دانشگاه را به تعداد دانشگاه‌های برتر خود در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیایی افزایش دهند.

دهقانی تصریح کرد: تایمز برای رتبه بندی دانشگاه‌ها از سه منبع «اطلاعات تولید علم دانشگاه‌ها در پایگاه استنادی اسکوپوس»، «اطلاعات نظرسنجی شهرت از متخصصان آموزش عالی» و «اطلاعاتی که به صورت خود اظهاری از دانشگاه استعلام و گردآوری می شود» بهره می جوید.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ادامه داد: برای اولین بار در رتبه بندی دانشگاه‌­های برتر آسیایی دو دانشگاه سنگاپور در صدر جدول قرار گرفتند که نشان دهنده برنامه هدفمند دانشگاه های این کشور برای حضور مستمر و موثر در بین دانشگاه­‌های برتر دنیا است. دانشگاه ملی سنگاپور با یک پله رشد نسبت به سال گذشته مقام اول آسیا را کسب کرده است. دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور و دانشگاه پکینگ چین نیز تواما در رتبه دوم آسیا قرار گرفته‌اند. دانشگاه هنگ کنگ، دانشگاه تسینگوآ و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ نیز مقام‌های ۴ و ۵ و ۶ آسیا را به خود اختصاص داده‌اند. دانشگاه توکیو که همواره رتبه نخست آسیا را در اختیار خود داشت نیز با ۶ پله افت نسبت به سال گذشته در رتبه ۷ آسیا قرار گرفت. دانشگاه علم و صنعت پوهانگ، دانشگاه ملی سئول و موسسه پیشرفته علم و صنعت کره از کشور کره جنوبی نیز رتبه‌های ۸ تا ۱۰ جدول را از آن خود کردند.

دهقانی گفت: در رتبه بندی منتشر شده ۲۰۰ دانشگاه از ۲۲ کشور آسیایی حضور دارند که دانشگاه‌­های کشور های بنگلادش، اندونزی، اردن، عمان، پاکستان و قطر برای اولین بار در رتبه‌بندی آسیایی تایمز حضور یافته‌اند.