رئیس دانشگاه تهران: 150 متقاضی برای یک صندلی پردیس خودگردان داریم

به گزارش روز چهارشنبه کنکوری ارشد دکترا به نقل از ایرنا از روابط عمومی دانشگاه تهران، محمود نیلی احمدآبادی در دیدار با فعالان گروه‌های دانشجویی، با مفید خواندن فضای گفت ‌و گو و هم ‌فکری بین فعالان دانشجویی و مسئولان دانشگاه تهران، افزود: هم‌فکری‌ها و برخورد عقاید به شکل سالم و صحیح باعث اعتلای دانشگاه می‌شود.
وی از مدیران و اعضای هیأت علمی و مسئولان دانشگاه خواست تا به انتقادها توجه کنند و برای حل مشکلات اقدام کنند.
رییس دانشگاه تهران تأکید کرد: مقام معظم رهبری و امام راحل در بیانات خود همواره بر این نکته اشاره کرده‌اند که آینده کشور در گرو حرکت‌های دانشگاه‌ها است؛ مؤثرترین نهادی که در توسعه و آینده کشورها نقش دارد و در دنیای علم و دانش، انسان‌ها مهم هستند و دیگر سرمایه و منابع زیرزمینی را می‌توان گفت که نقش درجۀ یک ندارند و این توسعه دانشگاه‌ها است که توسعه کشور را به دنبال دارد.
وی در ادامه افزود: نکته دیگری که رهبری بر آن تأکید دارند این است که جوانان ما، به کشور و دستاوردهای خود افتخار کنند؛ اگر ما به هویت ملی و دستاورهای خود افتخار نکنیم، باعث می‌شود که از مملکت رویگردان شویم و ناامیدی شکل بگیرد و اعتماد به نفس‌مان را از دست بدهیم.
وی ادامه داد: ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها اعم از دولتی، خصوصی و آزاد در مقطع کارشناسی بدون رقابت پر می‌شود و افراد بدون آزمون و بر اساس رزومه می‌توانند وارد دانشگاه شوند. در حالی که، دانشگاه تهران در تمام رشته‌های خود دارای متقاضی است و رقابت برای ورود به آن بسیار سنگین است؛ حتی در پردیس‌های خودگردان ۱۵۰ متقاضی برای یک صندلی وجود دارد.
نیلی احمدآبادی نقش دانشگاه تهران را در توسعه کشور مهم خواند و افزود: نقش دانشگاه تهران در توسعه کشور از دو طریق عمده شکل می‌گیرد؛ یکی به ‌وسیلۀ دانش ‌آموختگان دانشگاه تهران و دیگری خدماتی که دانشگاه تهران به جامعه می‌دهد.
وی گفت: در یک نگاه به کابینه دولت، مدیران، متخصصان برجسته کشور، هنرمندان و هر جا که درخششی رخ می‌دهد، جای پای دانش‌آموختکان دانشگاه تهران کاملاً روشن و آشکار است. از نظر تعاملی نیز بیشترین تعامل را دانشگاه تهران در بین دانشگاه‌های کشور با جامعه دارد. بیشترین حجم ارتباطات در رشته‌های مختلف در قالب موسسات مشترک، حضور استادان به شکل مشاوره و پایان‌نامه‌هایی که توسط نهادها و دستگاه‌های خارج از دانشگاه پشتیبانی می‌شود، در دانشگاه تهران است.
رییس دانشگاه تهران به رتبه جهانی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: حدود ۱۰ درصد تولید علم کشور توسط دانشگاه تهران انجام می‌شود و این دانشگاه در رده ۳۰۰ جهان است؛ در دنیا دانشگاه‌های غیر علوم پزشکی و علوم پزشکی با هم هستند، ولی ایران از جمله معدود کشورهایی است که دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه غیر علوم پزشکی از هم جدا هستند و اگر این دو دانشگاه دستاوردهای خود را کنار هم قرار دهند دارای رتبه بهتر خواهیم شد.
نیلی احمدآبادی در ادامه نشست به سؤالات طرح ‌شده از جانب نمایندگان و دبیران دانشجویی پاسخ داد و افزود: مزیت دانشجویانی که وارد فعالیت‌های اجتماعی-فرهنگی و سیاسی می‌شوند این است که مسئولیت‌های اجتماعی مشخصی را پذیرفته‌اند.
وی در پاسخ به ایراد طرح شده نسبت به عدم پشتیبانی از تشکل‌ها توسط دانشگاه گفت: اگر منظور در اختیار قرار دادن فضا و امکانات عمومی است، تمام فضاها و امکانات عمومی دانشگاه در اختیار تشکل ‌ها است؛ تمام تشکل‌ها در واحدهای خود می‌توانند از همۀ امکانات به طور رایگان استفاده کنند، اما اگر تشکلی در واحد دیگری از دانشگاه متقاضی استفاده باشد، با حداقل هزینه بر اساس آیین‌نامه‌ای که سال‌ها است در دانشگاه مصوب شده هزینه دریافت می‌شود.
وی گفت: اگر گفته می‌شود که برخی از دانشکده‌ها بابت در اختیار قراردادن سالن‌ها به تشکل‌ها وجهی دریافت می‌کنند، هدفش درآمدزایی برای دانشگاه نیست، بلکه هدفش کنترل و مدیریت تقاضا است. چنانچه این مدیریت برداشته شود، عملاً فضاهای دانشگاه که نگهداری‌ آنها بسیار پرهزینه است غیر قابل استفاده می‌شود.
رییس دانشگاه تهران بابت عدم حضور خود در جشنواره جهش از انجمن‌های علمی عذرخواهی کرد و توضیح داد: مترادف شدن جشنواره جهش با برنامه‌های دیگر دانشگاه باعث شد تا توفیق حضور در جشنواره جهش را نداشته باشم.
رییس دانشگاه تهران برگزاری نشست و جلسه نقد بین هیأت رییسه دانشگاه تهران و دانشجویان را دلیل شفافیت و عدم قانون‌گریزی دانشگاه ذکر کرد و تصریح کرد: خواست، اراده و تصمیم بر این است که فصل‌الخطاب همه چیز در دانشگاه قانون باشد و چنانچه قانون‌گریزی اتفاق افتاد از شما می‌خواهیم به صورت شفاهی، حضوری و یا به شکل‌های مختلف از شما بشنویم و اگر اشکالی هست می‌پذیریم و در جهت اصلاحش هستیم.
وی مسأله افزایش ورودی دانشگاه تهران را رد کرد و توضیح داد: دانشگاه تهران پذیرش دانشجو را به شدت کاهش داده است و از این بابت دائم در کشور مورد اعتراض هستیم. در پردیس‌های خودگردان و دوره‌های مجازی پذیرش بسیار کاهش یافته است؛ در دوره‌های رسمی کارشناسی هیچ تغییری ایجاد نشده و از دو سال پیش نیز در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا قانون شورای آموزش دانشگاه را اجرا کرده‌ایم که به ازای هر استاد ۱۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی اعم از دکترا و ارشد وجود دارد.
وی افزود: فقط در دو گروه افزایش ظرفیت دانشجو داشته‌ایم. دانشجویان خارجی و دیگری رشته‌های جدید که در مرزهای دانشگاه است مثل بین رشته‌ای‌ها و میان رشته‌ای‌ها که در دستور کار قرار گرفته‌اند.
رییس دانشگاه تهران درباره مشکلات بودجه دانشگاه تهران پاسخ داد: دانشگاه تهران نیز مانند دیگر دستگاه‌های کشور با مشکلات مالی و روبه‌روست .۸۰ درصد بودجه دانشگاه برای حقوق و دستمزد و ۲۰ درصد بودجه دانشگاه به سایر امور اختصاص دارد.
وی گفت: برای عمده این ۲۰ درصد هم از قبل برنامه‌ریزی شده و دانشگاه فقط با ۵ درصد بودجه قابلیت مانور دارد که نه تنها این ۵ درصد، بلکه ۱۰ درصد از بودجه دانشگاه داده نشده است. با وجود این دانشگاه سعی کرده که فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی را پشتیبانی بکند.
وی به تراکم خوابگاه‌های دانشجویی اشاره و تصریح کرد: خوابگاه‌های دانشگاه تهران، دارای استاندارد یک خوابگاه دانشگاهی در حد نام دانشگاه تهران نیست. سال‌ها است که برای دانشگاه تهران خوابگاه ساخته نشده است، از طرفی دانشگاهی که برای ۲۰ هزار دانشجو طراحی شده به ۵۰ هزار دانشجو رسیده است.

 

Source: irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما