رئیس دانشگاه آزاد گفت: برخوردهای سیاسی با این دانشگاه به عنوان دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی غیر منصفانه است.

به گزارش خبرگزاری کنکوری ارشد دکترا به نقل از مهر، حمید میرزاده در ضیافت افطاری آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی برای مسئولان و اعضای هیات علمی این دانشگاه گفت: از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۱۵ براساس پایگاه اطلاع‌رسانی اسکوپوس کشور ایران در تولید علم رتبه ۲۲ را در سطح جهان دارد  و در سال ۲۰۱۵ و به استناد همین پایگاه، رتبه علمی کشور ۱۶ است که این رتبه باعث افتخار و نشان دهنده تلاش دانشمندان است.

وی افزود: این در حالی است که متاسفانه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران در هیچ‌کدام از پوسته‌های تولید علم جهانی قرار نداشت.

وی با اشاره به جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در تولید جهانی علم، گفت: بر اساس تحقیقات مستند و علمی که در این زمینه انجام شده مشخص شد در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ با در نظر گرفتن نقش دانشگاه آزاد اسلامی رتبه ایران ۲۲ و بدون در نظر گرفتن نقش دانشگاه آزاد اسلامی با ۵ پله سقوط در جایگاه بیست و ششم قرار می گیرد و در سال ۲۰۱۵ با در نظر گرفتن سهم این دانشگاه رتبه ایران در تولید علم جهانی ۱۶ و بدون آن رتبه ایران در تولید جهانی علم با شش پله کاهش به ۲۲ خواهد رسید.

۲۷ درصد پژوهش های ایران متعلق به دانشگاه آزاد است

رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: چگونه است که در افزایش رتبه کشور در سطح جهانی، میزان عملکرد تاثیر این دانشگاه را محاسبه می‌کنند، اما در گزارش‌های داخلی که جنبه سفارشی دارد، نام دانشگاه آزاد اسلامی که بیش از ۲۰ درصد تولید علم ایران را برعهده دارد، حذف می‌شود؟ اگر میزان تولیدات علمی این دانشگاه حذف شود، دیگر آنچه که به آن افتخار می‌کنیم از جمله رتبه و جایگاه علمی ایران در منطقه و جهان چیزی نخواهد بود که اکنون وجود دارد.

میرزاده اظهار داشت: تولید علمی دانشگاه آزاد در میانگین ۵ سال گذشته ۲۰ درصد تولید علمی کشور را شامل می شود که وزن بسیار بالایی است همچنین ۲۷ درصد پژوهش های ایران نیز بر اساس تحقیقات دوره برنامه پنج ساله چهارم در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی است که بدون شک این مشارکت در برنامه پنج ساله پنجم افزایش یافته است.

گلایه رئیس دانشگاه از نادیده گرفتن سهم تولیدات علمی این دانشگاه

وی با ابراز تاسف از بداخلاقی‌های موجود نسبت به نادیده گرفته شدن سهم دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم کشور گفت: در گزارش‌های منتشر شده درباره تولید علمی دانشگاه‌ها و موسسات برتر کشور توسط یک نهاد مسئول، نام این دانشگاه حذف شده که این نشان از بی انصافی است.

رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: از خداوند می خواهم در این ماه مبارک کمک کند که همه بتوانیم اخلاق هایمان را اصلاح کرده و رعایت عدل و انصاف داشته باشیم.

میرزاده چنین برخوردهای سیاسی با دانشگاه آزاد اسلامی را که دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی و شجره طیبه ای است که در بیش از ۴۰۰ واحد در سراسر کشور آثار عظیمی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی داشته است و یک الگوی جهانی و یک پدیده بین المللی است را غیر منصانه دانست.

وی با تاکید بر اینکه انصاف زیباترین خصلت انسان است، اظهار داشت: درواقع این بی‌انصافی در حق ۶۸ هزار عضو هیات‌علمی و به نوعی توهین به یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو، ۵.۷ میلیون فارغ التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی و بیش از ۵۰۰ هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی است.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه در حال حاضر ۳۲ هزار و پانصد عضو هیات علمی تمام وقت در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به فعالیت هستند، گفت از این تعداد بیش از ۱۷ هزار نفر استادیار به بالا هستند و خوشبختانه با اعمال سیاست های درست در این دانشگاه تعداد مربیان به زیر ۴۰ درصد رسیده است.

میرزاده با تاکید بر اینکه تولید علمی این دانشگاه در سال های آینده افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: از آنجا که دانشگاه آزاد دارای ۵۰۰ هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی است و طبق قوانین دانشگاه این افراد باید برای فارغ التحصیلی حداقل ۲ مقاله ISI داشته باشند بر همین اساس بدون شک تولیدات علمی دانشگاه افزایش پیدا می کند در آن زمان چگونه می خواهند نام دانشگاه آزاد اسلامی را از تولید علمی کشور حذف کنند.