«انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت» از وزارت علوم به وزارت بهداشت هر چند با دستور رییس جمهور قطعی به نظر می‌رسد اما با اظهار نظرهای متفاوت مسئولان دو وزارتخانه، این موضوع همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و این سئوال را در ذهن جامعه دانشگاهی ایجاد کرده که دقیقا چه رشته‌هایی شامل این تصمیم خواهند شد و این موضوع از چه زمانی اجرایی می‌شود.
به گزارش  کنکوری ارشد دکترا به نقل از ایسنا، موضوع انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت از جمله مباحث چالشی و در عین حال ابهام آمیز دو وزارتخانه طی سال‌های اخیر بود که هر از گاهی از سوی برخی مسئولان مطرح و بعد از مدتی نیز به بایگانی سپرده می‌شد، اما این موضوع زمانی قوت گرفت و به بحث داغ مراکز دانشگاهی تبدیل شد که اواسط خرداد ماه جاری نامه‌ای از دفتر ریاست جمهوری در پاسخ به درخواست وزیر بهداشت برای انتقال رشته‌های مرتبط به سلامت “از جمله روانشناسی بالینی”، ‌”روانشناسی سلامت”، “روانشناسی خانواده درمانی”، “علوم ورزشی”، “ورزش درمانی و خدمات سلامت”، “بهورزی”، “دارو یاری”، “سلامت یاری”، “تغذیه ورزش”، “مراقبت از زنان”، “مشاوره ژنتیک”، “ماساژ درمانی”، “بهداشت روان”، “مراقبت طبی سالمندی” و “مشاوره ورزشی ” به وزارت بهداشت رسانه‌ای شد که در آن رییس جمهور دستور انتقال این رشته‌ها از وزارت علوم به وزارت بهداشت را داده بود.

این تصمیم در کنار مصاحبه قائم مقام آموزشی وزارت بهداشت با ایسنا مبنی بر جزئیات، ساز و کارهای انتقال رشته‌ها و اجرایی کردن این تصمیم تا یک سال آینده یعنی سال ۹۶ ، تبدیل به بحث داغ محافل دانشگاهی شد و موافقان و مخالفان زیادی پیدا کرد که هر یک این موضوع را از زوایای خود بررسی و تحلیل می‌کردند.

دکتر حمید اکبری در این مصاحبه اعلام کرده بود: «انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت بحثی جنجالی بین دو وزرات خانه بود که امسال بعد از سال هابحث با موافقت رییس جمهور قطعی شد و تمامی رشته‌های مرتبط با سلامت که تاکنون در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم ارائه می‌شدند در همه مقاطع از کاردانی تا دکترای تخصصی به وزرات بهداشت منتقل شد.»

البته وی به دانشجویان اطمینان خاطر داد که انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت جای هیچ گونه تردید و نگرانی برای دانشجویان ایجاد نخواهد کرد چرا که دانشجویانی که در این رشته‌ها فارغ التحصیل شده و دانشجویانی که در حال تحصیل هستند بر اساس همان روال قبلی به تحصیل خود ادامه خواهند داد و این قانون تنها شامل ورودی‌های جدید این رشته‌ها خواهد شد.

قائم مقام آموزشی وزارت بهداشت حتی در این مصاحبه به زمان اجرایی شدن این موضوع اشاره کرده و گفته بود: «اجرایی کردن انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت به دلیل برگزاری کنکور و پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف که سال جاری در وزارت بهداشت صورت گرفت برای سال تحصیلی جدید امکان پذیر نیست، اما این تصمیم تا سال ۹۶ به طور قطع اجرایی خواهد شد و دانشگاه‌هایی هم که دنبال مجوز برای راه‌اندازی این رشته‌ها هستند باید درخواست خود را برای سال آینده به وزارت بهداشت ارائه دهند«.

وی همچنین در این مصاحبه افزایش کیفیت آموزش را از مهم‌ترین دلایل درخواست وزارت بهداشت برای انتقال رشته‌های مرتبط به سلامت به این وزارتخانه دانسته و تاکید داشت: «آموزش دانش آموختگان گروه پزشکی که در جامعه خدمات ارائه می‌کنند بسیار موضوع مهم و حیاتی است چرا که مستقیما با سلامت مردم سرکار دارند. بنابراین اگر این دانش آموختگان درست و در فیلد لازم آموزش نبینند، این امر می‌تواند مشکلات بسیاری را در جامعه ایجاد کند بنابراین استاندارد سازی، بهبود کیفیت آموزش و ارتقای سطح مهارتی دانش آموختگان برخی رشته‌ها را از جمله دلایل انتقال این رشته‌ها به وزارت بهداشت می‌باشد.»

دیدگاه دانشجویان در ارتباط با انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت

به گزارش  کنکوری ارشد دکترا به نقل از ایسنا،‌ تعداد زیادی از مخاطبان ایسنا طی چند روز گذشته برای این خبرگزاری پیام‌های بسیار زیادی را در این خصوص ارسال کرده‌اند به طوری که شادی یکی از فارغ التحصیل مقطع ارشد رشته روانشناسی بالینی در این زمینه می‌گوید: انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت به وزارت بهداشت تصمیمی کاملا عاقلانه است چرا که ما در دانشگاه کاملا نظری تربیت شدیم و در حال حاضر فارغ‌التحصیلان این رشته با وجود اینکه می‌توانند سهم بزرگی در تامین سلامت جامعه داشته باشند اما در پست‌های غیر مرتبط و پایین اشتغال می‌کنند.

وی در ادامه می‌گوید: روانشناسی بالینی یک رشته کلینیکی است و به کار در محیط واقعی نیاز دارد. بنابراین چرا باید طرح دانشجویان رشته روانشناس بالینی اما دانشجویان پرستاری و پزشکی اجباری باشد مگر سلامت جسم و روان مرتبط با هم نیست و چرا باید این همه تفاوت در آموزش آنها باید قائل باشند؟

در ادامه علی یکی دیگر از دانشجویان در پیام خود به ایسنا گفته: انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت به وزارت بهداشت باید از همان ابتدای تاسیس رشته‌ها اتفاق می‌افتاد. همچنین رشته زیست شناسی هم باید بطور کلی از وزارت علوم حذف و به وزارت بهداشت انتقال یابد چرا که ۹۰ درصد فعالیت فارغ التحصیل این رشته با وزارت بهداشت ارتباط می‌گیرند.

مسعود نیز یکی دیگر از دانشجویان در این رابطه به ایسنا می‌گوید: ارائه درس فیزیولوژی ورزش در دانشکده ‌های تربیت بدنی از همان ابتدا اشتباهی محض بود و این تصمیم باید از سال‌های بسیار گذشته اتخاذ می‌شد. اما سئوال اساسی این است که با اتخاذ این تصمیم تکلیف فارغ‌التحصیلان قبلی این رشته‌ها چه خواهد شد؟

یکی از دانشجویان نیز که مخالف انتقال رشته‌های مرتبط به سلامت به وزارت بهداشت است به ایسنا می‌گوید: ورود فارغ التحصیلان علوم ورزشی به حوزه درمان خیانت در حق مردم به شمار می‌رود چرا که این افراد هیچ اطلاعاتی از فیزیولوژی بدن ندارند تا در خصوص سلامتی مردم نظر بدهند.

احمد از دیگر دانشجویان مخالف انتقال رشته‌های مرتبط به سلامت به وزارت بهداشت به ایسنا گفت: ارائه آموزش به رشته‌های ورزش از مسئولیت اصلی دانشکده‌های تربیت بدنی به شمار می‌رود. در واقع این دانشکده‌ها نباید در خصوص سیستم اعصاب مرکزی یا فیزیولوژی پیشرفته قلب دانشجو جذب و آموزش دهند.

جزئیات انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت با وجود دستور قعطی رییس جمهور هچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و موجب نگرانی و محل سئوال اساسی دانشجویان، اساتید، دانشگاهیان و علاقه‌مندان به این رشته‌ها شده است.

دکتر حمید اکبری قائم مقام آموزشی وزارت بهداشت دراین زمینه به ایسنا می‌گوید: موضوع انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت به عنوان یکی از مباحث اساسی و مهم بین دو وزارت خانه علوم و بهداشت با دستور مستقیم رییس جمهور قعطی شده است. اما اینکه دقیقا چه رشته‌هایی بر اساس این دستور منتقل شوند موضوعی است که تکلیف آن طی چند ماه آینده روشن خواهد شد.