اولین دوره دانش افزایی « مفاهیم و مبانی آزاد اندیشی دینی » ویژه اعضای هیأت علمی دانشگاههای آزاد اسلامی استان گیلان با حضور دبیر شورای عالی آزاد اندیشی دینی کشور، رئیس دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، معاون دانشجویی – فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و جمعی از رؤسا و اعضای هیأت علمی واحد ها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان به میزبانی واحد رشت در این واحد دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش کنکوری ارشد دکترا به نقل از ایسکانیوز، تیمور آمار معاون دانشجویی – فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت ضمن خیرمقدم به حاضرین، گفت: معنویت گرایی از اصول بدیهی محافل دانشگاهی و حلقه مفقود نظام آموزشی است که صرفا به دنبال تخصص گرایی و تعلیم انسان ماهر است. از ابعاد و زمینه های این معنویت گرایی فراهم کردن تضارب آراء و اندیشه ها ست و در پرتو این تفکر، زایش فرهنگی اتفاق می افتد و تحولات جامعه سرو سامان می گیرد.

وی ادامه داد: برای کانونی که مسئولیت تولید فکر و اندیشه را دارد این ضرورت بیش از پیش احساس می شود. قدر مسلم دانشگاهها مهمترین عرصه نقد و نظر، مشاوره و مناظره و محل تمرین عقل جمعی است.

دکتر آمار با تأکید بر نیاز به اعتدال در شرایط حال جامعه، اظهار کرد: فضایی که ما نیازمند آن هستیم، حرکت در جاده آزاداندیشی با علائم و راههایی درست است که نه قانون شکنی در آن رایج باشد و نه برای جلوگیری از اصطکاک و چالش احتمالی حرکتی صورت نگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین امیرعلی لطفی دبیر شورای عالی آزاد اندیشی دینی کشور نیز در این جلسه با اشاره به مبانی قرآنی آزاد اندیشی دینی بیان کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مطالبه آزادی و آزاداندیشی دارای فراز و نشیب های زیادی بوده که کرسی های آزادندیشی و نظریه پردازی در این موضوع به عنوان خلاء احساس می گردد و این مسئله به عنوان یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص تولید علم و نظریه خصوصا در حوزه علوم انسانی با نگاه دینی باید توسط نظریه پردازان در دانشگاهها و مراکز علمی مورد توجه قرار گیرد.

وی نقد در دانشگاهها را خواستار شد و تصریح کرد: اساتید و صاحب نظران با همفکری مسائل علمی را به نقد بگذارند و ایده های جدید خود را در فضای نخبگان مطرح کنند تا نقد شود.

دکتر لطفی با برشمردن ویژگی های مهم حضرت هاشمی رفسنجانی”>آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطر نشان کرد: ایشان شخصی هستند که اگر هر جا احساس کنند خلاءای وجود دارد و کسی به رفع این خلاء اقدام نمی کند با توجه به ضرورت آن شخصا اقدام و پیگیری می نمایند و این یکی از ویژگی های حضرت آیت الله هاشمی است و در این زمینه می توان به دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از ثمرات بزرگ انقلاب اسلامی اشاره کرد که آیت الله هاشمی با تشخیص به موقع و نگاه هوشمندانه این درخت تناور را پرورش داد.

دبیر شورای عالی آزاد اندیشی دینی کشور ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان رویکرد علمی جدیدی را شروع کرده است و در دو سال آینده شاهد کسب افتخارات زیادی در کشور و جهان خواهیم بود. یکی از این رویکرد ها که با نگاه و اقدام هوشمندانه حضرت آیت الله هاشمی شروع شد، طرح آزاداندیشی اسلامی و ضرورت ورود دانشگاه آزاد اسلامی در این حوزه احساس می کنند.

این مقام مسئول همچنین اذعان کرد: طرح آزاد اندیشی دینی به عنوان یک حرکت علمی بطور جدی در دانشگاه آزاد اسلامی شروع و نباید از ماهیت علمی خود خارج شود و تمام تلاش های انجام شده در این راه باید با منطق علمی جلو رفته و ازرویکردها و جهت گیری های سیاسی و جناحی دوری کند.

دکتر لطفی از حمایت پایان نامه ها و رساله های دکتری خبر داد و بیان کرد: پایان نامه ها و رساله های دکتری که نگاه آزاد اندیشی دینی داشته باشند مورد حمایت قرار می گیرد.

در ادامه دکتر حسن بلخاری عضو شورای عالی آزاد اندیشی دینی با موضوع آسیب های آزاد اندیشی مطالبی را ارائه داد.

آیت الله محسن غرویان نیز در این نشست با اشا ره به موضوع مصادیق و مسائل آزاد اندیشی به بیان دیدگاه های مختلف علمی پرداخت و در پایان جلسه پرسش و پاسخ یا حضور و مشارکت اعضای هیأت علمی حاضر ، معاون دبیرخانه و مدیر پژوهش شورای عالی آزاد اندیشی برگزار که توسط مدرسین به سوالات مطروحه پاسخ داده شد.