تاکید بر اجرای اقتصاد دانش بنیان در ساماندهی فعالیت های اقتصادی آستان قدس رضوی

به گزارش  کنکوری ارشد دکترا به نقل از ایرنا از وزارت علوم، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در این دیدار که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، بر توسعه اقتصاد دانش بنیان به عنوان اساس اقتصاد مقاومتی در آستان قدس رضوی تاکید و اظهار کرد: ساماندهی اقتصادی آستان قدس رضوی بر اساس اقتصاد دانش بنیان خواهد بود، زیرا تنها این نوع اقتصاد است که منافع آن مستقیم به مردم و کشور باز می گردد.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری از پارک های علم و فناوری به عنوان مراکزی مهم و تاثیرگذار در تحقق اقتصاد دانش بنیان یاد و اضافه کرد: این مراکز علمی بی تردید می توانند نقش موثر و چشمگیری در مسیر توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور ایفا کنند و آستان قدس رضوی نیز در راستای رسالت های خود، علاقه مند به استفاده از ظرفیت ها و همکاری با این مراکز علمی است.
وی اقتصاد آستان قدس رضوی را بر دو اصل «نذر» و «وقف»، استوار دانست و تصریح کرد: نذورات و وقف هایی که در طول تاریخ به بارگاه منور ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) اهدا شده، تجلی و نشان از یک دنیا دلدادگی و عشق مردم به ساحت قدسی این امام رئوف بوده و این نذورات، صرف نظر از مقدار و بهای ظاهری، مبنای اداره این آستان عظیم قدسی، در طول تاریخ بوده است.
رئیسی، در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین لزوم کاربردی شدن تولیدات علمی دانشگاه ها پرداخت و خاطر نشان کرد: تولید علم دانشگاه ها نباید در کتابخانه ها، مقالات و مجله های علمی محدود بماند، این تولیدات علمی باید به عرصه اجرا وارد شود و رابطه میان فرهیختگان و دانشگاه ها با عرصه اجرا بیش از پیش نزدیک شود.
وی به کارگیری مبانی علمی در انجام امور اجرایی را ضروری خواند و افزود: همراهی علم و عمل در کنار هم، بر آثار مثبت و برکات امور می افزاید و اقداماتی که علمی نیستند، قطعا بی اثر یا کم اثر خواهند بود.

** کلید واژه «انقلابی»، اقتضای امروز کشور و نظام اسلامی
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، انقلابی بودن را اقتضای مهم و موجب تعالی کشور برشمرد و با تاکید بر اهمیت حفظ روحیه انقلابی در کشور، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدارهایی با مردم، دانشجویان و مسئولان نظام، تأکید ویژه ای بر لزوم صیانت از شور انقلابی، حفظ روحیه انقلابی، انقلابی عمل کردن و انقلابی گری داشته اند و این کلید واژه «انقلابی» بی تردید امروز یکی از اصلی ترین اقتضائات کشور و نظام اسلامی است.
وی نخبگان انقلابی حوزه و دانشگاه را صخره های ثبات جامعه معرفی و بیان کرد: فرهیختگان انقلابی، همچون صخره های با ثباتی هستند که اضطراب ها و نوسانات جامعه را به آرامش تبدیل می کنند و اگر فراگیری علم و دانش با شور انقلابی در هم آمیزد، ثمرات خوبی را برای مردم و کشور به همراه خواهد داشت.
نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری، در فراز دیگری از سخنان خود به برخی بندهای منشور هفت گانه رهبر معظم انقلاب برای آستان قدس رضوی اشاره کرد و با بیان اینکه زائر محوری یکی از رسالت های اصلی این آستان ملکوتی است، از مشارکت و همکاری با ارگان های ذی صلاح برای تسهیل تشرف دانشجویان و طلاب استقبال کرد.
رئیسی اظهار کرد: بارگاه منور حضرت علی بن موسی الرضا(ع) جایگاه تعالی و خودسازی است، بنابراین باید شرایط به گونه ای تسهیل شود که اقشار مختلف به راحتی بتوانند از این فیض عظیم بهره مند شوند؛ به ویژه دانشجویان و طلاب که به سبب ظرفیت های پاک جوانی، نورانیت و فضیلت زیارت بیشتر و بهتر بر آن ها موثر است.

** لزوم کادرسازی دانشگاه ها برای انقلاب
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، در ادامه به موضوع جایگاه و نقش دانشگاه ها در تریبت نیروهای متخصص، مؤمن و انقلابی اشاره کرد و با تاکید بر ماموریت دانشگاه ها در کادرسازی برای انقلاب اسلامی، گفت: امروز به همت فرهیختگان، کشور ما در علم و فناوری جایگاه خوبی را در منطقه کسب کرده است که باید مراقب بود تا این شتاب علمی نه تنها حفظ شود، بلکه ارتقا نیز بیابد.
وی با اشاره به تاکیدات رهبری معظم انقلاب بر حفظ «اقتدار علمی»، عنوان کرد: امروز دانشگاه های سعودی، خیز و تلاش گسترده ای را آغاز کرده اند تا این گونه به جهانیان نشان دهند که در علوم و فنون در جهان اسلام حرف اول را می زنند. در حالی که از حیث دانشمندان، فرهیختگان و جایگاه علمی با ایران اسلامی قابل قیاس نیستند؛ در این موضوع فرهیختگان و دانشگاهیان باید هوشیار باشند تا با هوشیاری، پشتکار و تلاش بیشتر، جایگاه علمی به دست آمده کشور را حفظ کنند.

** مرجعیت علمی مشهد
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به ظرفیت های بی نظیر علمی مشهد مقدس، تبدیل شدن این شهر به مرجعیت علمی جهان اسلام را به دلیل وجود حوزه کهن، دانشگاه ها و فرهیختگان برجسته، در دسترس دانست و گفت: جاذبه معنوی حضور در جوار مضجع شریف رضوی، باعث شده چهره های برجسته بسیاری از حوزه و دانشگاه در این خطه گرد هم آیند و این موضوع بر تحقق مرجعیت علمی مشهد، اثر مثبت دارد.
وی با بیان اینکه برای تحقق این مرجعیت علمی، ابتدا باید اقتضائات آن ایجاد شود؛ افزود: خیل عظیم زائرانی که از سراسر جهان به این حرم مطهر می آیند، ظرفیت عظیمی است که می توان از آن برای مصون سازی در برابر توطئه های اعتقادی و تهاجم فرهنگی استفاده کرد.
رئیسی از استقبال دانشگاهیان و طلاب از نظریه «تبدیل مشهد به مرجعیت علمی جهان اسلام» و تشکیل کارگروه های خودجوش در این راستا، ابراز تشکر و خوشنودی کرد و گفت: خبرهایی که از تشکیل کارگروه های خودجوش در میان مجموعه‎‎های طلبگی و دانشجویی برای تحقق این آرمان به گوش می رسد؛ مایه خرسندی است. این ها نشان از ایمان و ارادت قشر فرهیخته جامعه به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) دارد و بدون شک از برکات وجود مقدس حضرت ثامن الحجج، علی بن موسی الرضا(ع) است.
در آغاز این دیدار محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن ارائه گزارش عملکرد وزارتخانه متبوع خود، بر ماموریت گرایی و ماموریت پذیر بودن دانشگاه ها تاکید کرد.

Source: irna.ir

مطالب مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *