رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه ۷۰ نفر هیئت علمی در دانشگاه محقق اردبیلی جذب شد گفت:‌ براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده توازن در کیفیت و کمیت آموزشی در دانشگاه محقق اردبیلی ایجاد می‌شود.

به گزارش کنکوری ارشد دکترا به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، گودرز صادقی ظهر امروز در نشست معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های منطقه ۳ در اردبیل اظهار داشت: دیگر زمان افتخار به افزایش تعداد رشته‌ها، تعداد دانشجوها و مواردی از این دست گذشته است چرا که رسالت دانشگاه ها تنها تربیت نیروی بیکار نیست بلکه همگان بر این امر واقف هستند که زمان کیفیت بخشی به آموزش است.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی تنها دانشگاه سراسری دولتی در استان اردبیل است، افزود: این دانشگاه مسئولیت به دوش کشیدن آموزش کیفی و رایگان را در استان بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه در دو سال گذشته حدود ۷۰ نفر عضو هیئت علمی جدید برای دانشگاه جذب کرده‌ایم، بیان کرد: قبلا نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه محقق اردبیلی یک به ۳۲ بود اما الان این نسبت یک به ۲۵ شده است.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: برای پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد حدود ۲٫۵ میلیون تومان و برای پایان نامه دکتری ۴٫۵ میلیون تومان در نظر گرفته‌ایم و این در حالی است که قبلا کمتر از این مقدار بود.

صادقی با اشاره به اینکه دانشگاه محقق اردبیلی در بحث پژوهش خوب عمل کرده است، گفت: تعداد مقالات منتشر شده اساتید و دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی ۵۰ درصد و تعداد مقالات JCI حدود ۶۶ درصد افزایش یافته است که نشان از افزایش کیفی و کمی مقالات منتشر شده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این نشست اظهار کرد: هم استان اردبیل و هم دانشگاه محقق اردبیلی عمر و سابقه کمتری نسبت به دانشگاه‌ها و استان‌های دیگر دارد بنابراین شاید از نظر امکانات فیزیکی نسبت به استان‌های دیگر کمتر باشد اما دارای مواهب طبیعی و معنوی غنی است.

مرتضی ابراهیمی با بیان اینکه هر اداره‌ای به صورت طبیعی با حواشی مواجه می شود، افزود: حواشی دانشگاه محقق اردبیلی در پایین‌ترین سطح است و هدف اصلی ما خدمت است که برای ارتقای خدمات خود برنامه‌ریزی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ایجاد توازن در کیفیت و کمیت آموزشی را در دستور کار خود قرار داده ایم، تصریح کرد: در این مقوله تک تک اساتید را ارزیابی کرده و کیفیت بخشی به آموزش را از برنامه‌های خود قرار داده‌ایم.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی بیان کرد: در دانشگاه محقق اردبیلی به قدر وسع خود توجه به اسناد بالادستی را در دستور کار خود قرار داده و در اجرای برنامه‌ها موارد مطرح شده در اسناد بالادستی را مراعات می‌کنیم.

ابراهیمی با اشاره به اینکه سه محور عمده در اخذ و تصویب رشته‌ها را مورد توجه قرار می‌دهیم، تصریح کرد: توجه به آینده پژوهشی در رشته‌ها، ایجاد رشته کارآفرینی در مقطع کارشناسی ارشد و ایجاد رشته‌های میان رشته‌ای سه محور عمده هستند.

دبیر شورای معاونان آموزشی دانشگاه‌های منطقه سه کشور گفت: در سال‌های اخیر دانشگاه ها تعدادی اعضای هیئت علمی جذب کرده‌اند و همین مسئله سبب شده که با کمبود اعتبارات مواجه شوند که در این مورد باید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چاره اندیشی کند وگرنه دانشگاه‌ها به مشکل بر می‌خورند.

محمدتقی اعلمی با بیان اینکه دانشگاه‌های منطقه ۳ در مورد تجهیزات نیاز به توجه ویژه دارند، تصریح کرد: برخی از تجهیزات این دانشگاه‌ها متعلق به ۴۰ سال پیش است و باید این تجهیزات به‌روزرسانی شوند.

دبیر شورای معاونان آموزشی دانشگاه های منطقه سه کشور بیان کرد: رتبه بندی دانشگاه‌ها آفتی است که سبب ایجاد رقابت کاذب در بین دانشگاه‌های کشور شده است و همین رقابت کاذب زمینه‌ساز تولید مقالاتی با کیفیت پایین می‌شود.

وی با اشاره به واگذاری اختیار تصویب رشته‌های جدید به خود دانشگاه‌ها افزود: در پروسه تصویب رشته‌های جدید به دلیل عدم هماهنگی دفتر برنامه‌ریزی، دانشگاه‌ها با مشکلاتی مواجه می‌شوند بنابراین نیاز است که قبل از ارسال بخشنامه‌ها، هماهنگی‌های لازم انجام شود.