اعطای تسهیلات نظام وظیفه برای ۱۰۰ مخترع برتر

اولین جایزه اختصاصی اختراعات دندانپزشکی به مبلغ دو هزار دلار برای افزایش انگیزه مخترعان این حوزه و همچنین اعطای تسهیلات نظام وظیفه برای ۱۰۰ مخترع برتر در جایزه بزرگ اختراعات ایران در نظر گرفته شده است.

به گزارش کنکوری ارشد دکترا به نقل از ایسنا، سید حمید رضا قاسمی، دبیر اجرایی جایزه بزرگ اختراعات ایران در نشست خبری روز چهارشنبه، ۲۷ مرداد ماه که در سالن مرکز آموزش شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران (پنها) برگزار شد، اظهار کرد: در راستای آشتی مخترعین با صنعت و تجاری سازی اختراعات اقدام به برگزاری این رویداد کرده‌ایم، چرا که طرح‌های خوبی در ایران ارائه می‌شود؛ ولی به دلیل بوروکراسی‌های پیچیده و بی مهری به مخترعان این طرح‌ها به خارج می‌روند و پس از ثبت در آنجا دوباره به کشور باز می‌گردند اما با این تفاوت که این اقدام موجب ارزبری زیادی می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشتر مطالعات در ایران تنها در سطح مقاله باقی می‌ماند، گفت: در این جشنواره بار علمی طرح و ایده‌ای که تایید شود برای تجاری‌سازی به سرمایه‌گذاران معرفی می‌شود و از سویی دیگر با هماهنگی سازمان نظام وظیفه و هوافضا برای ۱۰۰ مخترع برتر تسهیلات نظام وظیفه در نظر گرفته می‌شود. به شکلی که مخترع به جای خدمت سربازی به جز دوره آموزشی دوره‌ای را در حوزه تخصصی خود برای آن‌ سازمان انجام می‌دهد.

وی درخصوص جایزه بانوان مخترع نیز گفت: تسهیلات نظام مختص آقایان بوده و برای بانوان نیز هدایای مالی در نظر گرفته‌ایم.

قاسمی افزود: همچنین با توجه به اینکه تجاری سازی طرح‌ها نیاز به حمایت مالی دارد، از این رو از طریق صندوق توسعه امید به ۳۰ ایده برتر نفری ۱۰۰ میلیون تومان وام کم بهره اعطاء خواهد شد.

به گفته وی، در بخش جوایز نیز نفر اول ۱۰۰۰ دلار، نفر دوم ۶۰۰ دلار و نفر سوم ۳۰۰ دلار دریافت می‌کند.

همچنین بهنام شکیبایی، رییس بخش علمی و داوری جشنواره نیز با بیان اینکه رویداد جایزه بزرگ اختراعات از سوی مخترعین برای مخترعین تدوین شده است، گفت: با توجه به اینکه در کشور ما به اختراعات دندانپزشکی توجه چندانی نمی‌شود، تلاش کردیم در این رویداد اولین جایزه اختصاصی اختراعات دندانپزشکی به مبلغ ۲۰۰۰ دلار را برای افزایش انگیزه مخترعان این حوزه در نظر بگیریم.