قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از انعقاد قرار داد ۱۴۰ پروژه مشترک تعریف شده میان دانشگاه های داخل و خارج از کشور در سال های ۹۴ و ۹۵ خبر داد.

به گزارش کنکوری ارشد دکتری به نقل از خبرگزاری مهر، حسین سالار آمای در مراسم افتتاحیه چهل و نهمین گردهمایی معاونان آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر با بیان ینکه یکی از محورهی آموزش عالی کشور بین المللی سازی آن است، گفت: بین المللی کردن آموزش عالی کشور بدین معناست که سرریز علم و فناوری کشور به سمت کشورهای همسایه، دوست و مسلمان سرازیر شود تا در یک همکاری مشترک علمی، کشورها بتوانند در سطح منطقه و در سطح جهانی از علوم و یافته های یکدیگر بهره مند شوند.

وی با بیان ینکه امروزه قدرتی در جهان می تواند خود را مطرح کند که در مجامع جهانی نیز مطرح باشد، افزود: مسئله جهانی شدن، خوب یا بد در دنیا ظهور پیدا کرده و برگشت پذیر نیز نیست و ما می توانیم از ین فرصت به صورت بهینه استفاده کرده و در این مسیر از محورهای خود آموزش عالی از قبیل سرمایه امنیتی، سرمایه اجتماعی، سرمایه مالی، سرمایه فرهنگی و بالاخره سرمایه علمی برای اعتلی علمی و فرهنگی کشورمان به بهترین نحو استفاده کرد.

رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در خصوص سرمایه امنیتی اگر دانشجویان خارجی پس از فارغ التحصیلی به کشور خود بازگردند و صاحب پست های مهم شوند، به تقویت روابط میان دو کشورمنجر می شود و سرمایه اجتماعی نیز به نوعی پذیرش رفتار دیگران در مقابل خودمان به حساب می آید.

سالار آملی همچنین سرمایه فرهنگی را اخذ موارد مثبت فرهنگی از دانشجویان خارجی و بالعکس و سرمایه علمی را نیز دیدگاه خاص کشورها به مسائل علمی دانست که در این خصوص اعطا بورس تحصیلی می تواند به نفع کشورما تمام شود.

وی مواردی از قبیل مشکل در حیطه هویت ها و ضعف در هویت شناسی ملی و محلی، وجود هنر موثر در ارتباطات جهانی و هدایت قوانین بین المللی را از جمله چالش های بین المللی شدن عنوان کرد و گفت: آموزش عالی اگر به صورت بسته عرضه شود مواردی از قبیل فرار مغزها، افزایش هزینه تحقیقات، عدم وجود رقابت منطقه و جهانی و بالاخره عدم رقابت استاندارد های بالا و قابل قبول را درپی خواهد داشت.

رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم همچنین اساسی ترین شاخص های بین المللی شدن دانشگاه ها را شناخت مشکلات منطقه و روند تحقیقات و آموزش در بخش آموزش عالی، پذیرش دانشجویان خارجی، رفت و آمد استادان خارجی و بالعکس، ایجاد دوره های مشترک با دانشگاه های برتر جهان و همچنین انجام پروژه های مشترک با سایر کشورها عنوان کرد.

سفر ۸ وزیر علوم کشورهای خارجی به ایران در سال گذشته

سالارآملی با اشاره به سفر ۸ وزیر علوم و ۹۳ رئیس دانشگاه به کشورمان در سال گذشته گفت: تعریف ۱۴۰ پروژه مشترک با دانشگاه های خارج از کشور، وجود ۵۰ کرسی زبان فارسی در دانشگاه های خارجی و همچنین ورود هزار و ۴۸۴ استاد دانشگاه خارجی به داخل کشور، نشان دهنده تحرکات مثبت دانشگاه ها برای بین المللی شدن است.

وی با بیان ینکه دو قرارداد علمی و فناوری از طرف دانشگاه های علامه طباطبائی، ملیر و تربت حیدریه هر کدام به ارزش یک میلیون یورو با دانشگاه های خارجی منعقد شده است، گفت: در رتبه بندی تایمز که تعداد دانشگاه های برتر کشورها را اعلام می کند ۸ دانشگاه ایرانی دیده می شوند که در بررسی شاخص های برتر بودن، عدم جذب مناسب دانشجوی خارجی در دانشگاه های ایران مشهود است و لازم است معاونان آموزشی در این خصوص اقدام کنند.

رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم در تبیین نقشه راه برای همکاری های مشترک علمی و فناوری، کشورهای حوزه نفوذ ایران را کشورهای عراق، افغانستان، سوریه، لبنان و تاجیکستان ذکر کرد و گفت: علاوه بر این، کشورهای همسایه و مسلمان نیز در نقشه راهمان برای همکاری های علمی قرار دارند.

سالار آملی همچنین از کشورهای آلمان، روسیه، چین، ایتالیا و فرانسه به عنوان کشورهای حوزه راهبری از نظر ارتباطات علمی و فناوری مشترک نام برد و تاکید کرد: ما باید در رفت و آمدها و مراودات علمی با این کشورها بتوانیم سطح علمی خودمان را با استفاده از یافته های مشترک بیش از پیش افزایش دهیم.